Знак як елемент чужого твору: створюємо без порушень

2019-12-23

Творити сьогодні набагато простіше, ніж у часи Мікеланджело і Рафаеля Санті. І не дивлячись на те, що сучасне мистецтво все одно оглядається на класику, аби відображати культурний код людства, сьогодні зупинимося на терміні “твір”, яке має більш широке значення.

Відповідно до Закону Про авторське право та суміжні права, до об’єктів авторського права відносяться літературні твори, виступи, комп’ютерні програми, музичні твори, фотографії, дизайни одягу, відео, фільми, та багато іншого. По суті все, що містить в собі елемент творчості та оригінальності, вже вважається твором, за виключенням тих об’єктів, які прямо передбачені як такі, що не можуть бути об’єктом авторського права, наприклад:  новини, фольклор, закони, грошові одиниці, прапори тощо.

У зв’язку із розвитком сфери інтелектуальної власності з часів епохи ренесансу, давайте на прикладі розберемось як творити правомірно. Припустимо, ви займаєтеся дизайном одягу, і як прийнято в 2019 році, всі ваші моделі можна знайти в соціальній мережі “Instagram”. А тепер додамо ще один нюанс: на новому дизайні вашого світшоту зображена дівчина в футболці з написом “Balenciaga”.  Дизайн світшоту новий, його крій нестандартний, і тому світшот гарно продається, а кількість підписників з кожним днем тільки збільшується. А тепер перейдемо до можливих наслідків цієї ситуації: 1) претензія від модного дому “Balenciaga”; 2) блокування вашого профілю в інстаграмі. Погодьтесь, що наслідки не з приємних?

Справа в тому, що використовуючи ТМ третьої особи на своїх товарах, нехай і в складі авторської задумки, ви порушуєте виключні права власника знаку на його використання, що дає йому право направити вам претензію щодо припинення такого порушення, а також звернутися до суду, якщо в досудовому порядку цей спір не вдастся владнати. Ще один важливий аспект, про який ми маємо зазначити: побачивши на  світшоті знак “Balenciaga”, хто завгодно може сприйняти його як такий, що змодельований та відшитий у модному домі “Balenciaga”, що як наслідок беззаперечно впливає на добросовісні “правила гри” комерційного ринку.

Аби не зустрічатись із негативними наслідками, нехай на перший погляд потенційними, ми б рекомендували створювати правомірне. По-перше, перед тим як почати виробництво та продаж об’єктів із використанням чужого знаку, варто звернутися до власника знаку напряму чи через його представника в справах інтелектуальної власності для отримання відповідного дозволу. Якщо отримати такий дозвіл з суб’єктивних чи об’єктивних причин не виходить, радимо такі спірні моменти обходити стороною, і не використовувати знак в принципі, або використовувати свій знак, що набагато краще, адже так ви будете ще оригінальніше, оскільки все створено виключно вами.