Час підбити підсумки року і визначитися з пріоритетами на рік майбутній. Хтось розробив новий продукт чи нову технологію або вийшов на нові ринки, а хтось тільки планує це зробити. І таких чимало. За даними World Intellectual Property Organization, у світі було подано близько 3,5 мільйонів патентних заявок. А це свідчить про високу динаміку інноваційної діяльності та високу зацікавленість як серед самих новаторів, так і інвесторів.
Рекордна кількість заявок на патенти
Отже, світова патентна діяльність знову побила рекорди - і це головний індикатор у сфері інтелектуальної власності. Загалом подано близько 3,5 мільйонів патентних заявок, що становить понад мільйон більше ніж 10 років тому. Найбільше припадає на Китай, США, Японію, Республіку Корея та Німеччину.
Тут варто зазначити і нагадати новаторам, стартапам, що патент в одній країні автоматично не поширюється на весь світ. Тож потрібно подбати про реєстрацію та захист інновацій, інтелектуальної власності в саме тих країнах, які мають інтерес для вашого бізнесу і входять до стратегії розвитку. Пам'ятайте про це.
Штучний інтелект
Технології з використанням штучного інтелекту, особливо в HealthTech сегменті, зростають найшвидше. Так саме як і кількість патентних заявок на відповідні розробки. Це відбувається на фоні успіху ChatGPT від OpenAI. До слова, менеджмент цієї компанії отримав наприкінці року масу визнань і найвищих позицій у світових рейтингах.
Тим часом дедалі більше митців, творців, компаній прагнуть захистити інтелектуальну власність від AI, а Велика Британія та низка інших країн оприлюднили першу міжнародну угоду про захист штучного інтелекту від шахрайств. Країни погодилися, що компанії, які розробляють і використовують АІ, мають розробляти та впроваджувати його в такий спосіб, щоб убезпечити клієнтів і широку громадськість від зловживань.
Єдиний (унітарний) патент і суд ЄС
З червня 2023 року в Євросоюзі запрацювала нова єдина (унітарна) патентна система, яка оптимізує процедуру отримання патенту в Європі та водночас покликана полегшити захист патентних прав на території ЄС для винахідників та інноваційних компаній. Якщо коротко, це – єдиний патент для країн ЄС, який можна отримати за результатами патентування через European Patent Office.
Так, протягом одного місяця з дати видачі європейського патенту його власник може запросити, щоб патент діяв як унітарний. Наразі відповідні зміни ратифікували 17 країн, як-от Австрія, Бельгія, Болгарія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Словенія та Швеція.
Водночас рішення про порушення або дійсність європейських патентів ухвалюватимуться одним судом і набуватимуть чинності в усіх країнах-учасницях, а не кожній окремо.
Стратегія інноваційного розвитку України – 2030
Уряд презентував Глобальну інноваційну візію України, яка має бути затверджена вже в січні 2024. Пріоритет в частині інтелектуальної власності – створення нормативно-правового поля, що сприяє інноваціям і захисту ІР прав. Передбачено створення нових електронних систем з подачі та менеджменту реєстрації IP-об’єктів, діджиталізація ІР-сервісів, використання виключно електронного документообігу, завершення процесу створення спеціалізованого ІР-суду, спрощення процедур і запровадження автоматичного розподілу справ між членами апеляційної палати тощо.
Команда IPSTYLE на чолі з Марією Ортинською долучилися до розробки змін в частині інтелектуальної власності, акумулювавши досвід роботи в Україні та за її межами.
Зменшення вартості реєстрації ТМ ЄС
2023 року Україна стала учасником SME Fund, а разом із тим українські підприємці отримали можливість повернути 75% сплаченого збору за реєстрацію ТМ ЄС. Свідоцтво на ТМ ЄС дає можливість використовувати ТМ не лише власними силами, але й будувати інші шляхи монетизації власного бізнесу на європейському ринку. Наприклад, через видачу ліцензій локальним бізнесам, продаж франшизи на ті чи інші території.
Імовірніше, така можливість буде надана і 2024 року. А поки розмірковуєте, чи скористатися нею, або вже вирішили реєструвати ТМ, візьміть до уваги наступну пораду: перш ніж зареєструвати ТМ ЄС, проведіть пошук на схожість і тотожність із вже зареєстрованими ТМ або поданими на реєстрацію в ЄС чи окремій країні ЄС. У такий спосіб ви мінімізуєте ризики відмови або отримання заперечень, претензій з боку інших осіб тощо. Наприклад, через те, що схожа чи аналогічна ТМ вже є. За результатами пошуку можна буде підкоригувати стратегію дій і ваш бюджет на реєстрацію буде витрачено найбільш доцільно.