В Євросоюзі запрацював новий єдиний (унітарний) патент і суд - IPSTYLE Spark it!
25 Серпня 2023

В Євросоюзі запрацював новий єдиний (унітарний) патент і суд

З 1 червня 2023 року в Євросоюзі запрацювала нова єдина (унітарна) патентна система (Unitary Patent system) для патентів Європейського патентного відомства (European Patent Office, ЕРО). Вона оптимізує процедуру отримання патенту в Європі та водночас покликана полегшити захист патентних прав на території ЄС для винахідників та інноваційних компаній.

Що потрібно знати про Європейське патентне відомство та патент ЕРО?

Членами Європейського патентного відомства на сьогодні є 39 країн, тобто 27 країн-членів ЄС, а також: Албанія, Ісландія, Ліхтенштейн, Монако, Чорногорія, Північна Македонія, Норвегія, Сан-Марино, Сербія, Швейцарія, Туреччина та Великобританія. Це означає, що подавши одну заявку до Європейського патентного відомства заявник може претендувати на патентну охорону не лише для всього ЄС, але й для 12 інших країн, які є членами Європейської патентної організації.

Як працювала система отримання патенту ЕРО до 1 червня 2023 року?

По-перше, видачі патенту на винахід обов'язково передує детальний розгляд поданої заявки на відповідність критеріям патентоздатності (світова новизна, винахідницький рівень та промислова придатність).

По-друге, особливістю виданого патенту ЕРО є те, що автоматично його дія поширюється на 9 країн, а саме: Бельгія, Франція, Німеччина, Ірландія, Люксембург, Монако, Швейцарія, Ліхтенштейн, Великобританія.

Для решти країн отриманий патент ЕРО (granted patent) означає право отримати охорону без подачі окремих заявок та окремого розгляду по кожній країні. Такий процес називається валідація і передбачає виконання деяких формальних вимог для країн інтересу в межах ЕРО:

  • повний чи частковий переклад патентних документів на мову конкретної країни;
  • оплату збору, передбаченого за валідацію;
  • на виконання дій з валідації власникам європейських патентів дається три місяці з моменту публікації про видачу патенту.

Тобто, подача заявки до ЕРО не гарантує охорону одразу в усіх 39 країнах. Тим не менше, це дуже дієвий та ефективний спосіб оптимізувати витрати часу та бюджету на патентування в Європі, оскільки відсутня необхідність:

  • подавати окремі заявки і платити окремі збори у кожній країні;
  • проходити окремий розгляд та експертизу в кожній країні та, відповідно, витрачати кошти на відповіді щодо запитів кожного з відомств;
  • перекладати патентні документи на локальну мову кожного з відомств (ЕРО веде свій розгляд за заявками англійською, німецькою або французькою)

По-третє, як і в будь-якій країні, виданий патент вимагає регулярного підтримання чинності у встановлені періоди (щорічно, або раз на кілька років) і сплати відповідних зборів за таке підтримання. Відсутність підтримання патенту відомства розглядають як те, що він втратив актуальність для його власника та, відповідно, припиняють його чинність.

Тобто до 1 червня 2023 року ми мали:

  • суттєво оптимізований процес і бюджет на патентування на етапі подачі заявки і в процесі її розгляду;
  • додатковий бюджет на валідацію в кожній країні інтересу після видачі патенту;
  • необхідність підтримання чинності патенту щорічно в кожній країні інтересу аж до закінчення його дії.

Додатковою особливістю було те, що у випадку порушення патентних прав на території країн, що є членами ЕРО, потрібно було:

  • звертатися з позовом до суду кожної окремої країни, де відбулося порушення;
  • мати чинні права (тобто належно валідований і своєчасно підтриманий європейський патент) для кожної з тих країн, де є необхідність звернутися до суду щодо порушених патентних прав.

Що ж таке унітарний патент?

Якщо коротко, це - єдиний патент для країн ЄС, який можна отримати за результатами патентування через ЕРО.

Наразі з 27 країн-членів ЄС погодилися на участь в унітарному патенті 24, при цьому вже встигли ратифікувати необхідні зміни до законодавства 17 країн: Австрія, Бельгія, Болгарія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Словенія та Швеція.

Отже, що змінилося і які переваги унітарного патенту?

До моменту видачі, валідації та підтримання процедура залишилася такою ж:

  • заявник подає одну заявку до ЕРО;
  • заявка проходить детальну експертизу на відповідність вимогам;
  • в результаті успішного розгляду заявник стає власником патенту ЕРО та отримує свій granted патент.

А от вже з моменту видачі дія нового унітарного патенту передбачає достатньо суттєві процедурні зміни. Так, протягом одного місяця з дати видачі патенту ЕРО його власник може запросити, щоб патент діяв як унітарний (таке клопотання можна і не подавати, а йти стандартним шляхом валідації в кожній країні окремо).

Окрім клопотання про унітарну дію, для патентів англійською мовою необхідно подати повний переклад однією з додаткових мов будь-якої з країн ЄС. Для патентів німецькою або французькою - повний переклад англійською.

Підтримання чинності для патентів з унітарною дією відповідно також буде відбуватися комплексно одразу для унітарного патенту, а не щодо кожної окремої країни.

Для решти країн, які не є членами ЄС (Албанія, Ісландія, Ліхтенштейн, Монако, Чорногорія, Північна Македонія, Норвегія, Сан-Марино, Сербія, Швейцарія, Туреччина та Великобританія) або які ще не ратифікували необхідні зміни до законодавства (Чехія, Греція, Угорщина, Ірландія, Румунія, Словаччина), процедура отримання охорони залишається такою ж, як і була до прийнятих змін. Тобто, потрібна валідація для розширення дії європейського патенту на конкретну країну (для Ірландії, Монако, Швейцарії, Ліхтенштейну, Великобританії - не потрібна), а далі - підтримання чинності в кожній країні інтересу.

Це також стосується тих країн, які поки не погодилися на участь в унітарній системі (Іспанія, Польща, Хорватія),

Окрім того, спори, що стосуватимуться порушення прав на європейські патенти з унітарною дією відтепер розглядатимуться Єдиним патентним судом (Unified Patent Court, UPC).

Як діятиме Єдиний патентний суд?

Це міжнародний суд, спільний наразі для 17 країн-членів ЄС, у яких діє Угода про Єдиний патентний суд (UPCA). Він розглядатиме справи щодо порушень або анулювання і «звичайних» європейських патентів, і патентів з унітарним ефектом.

Також йдеться про забезпечення захисту європейського патенту без кордонів. Це означає, що рішення про порушення або дійсність європейських патентів ухвалюватимуться одним судом і набуватимуть чинності в усіх країнах-учасницях.

Тобто, якщо раніше позови про порушення європейських патентів повинні були розглядатися окремо в кожній країні, де вони мають силу, тепер новостворений суд має покласти край необхідності розглядати справи в національних судах у різних країнах. З одного боку, це дозволяє уникнути «паралельних» судових процесів, які збільшують витрати для сторін, а іноді супроводжуються різними підходами до тлумачення позову та права. З іншого - існує ризик «блокування» патенту одним рішенням суду одразу в кількох країнах.

Слід зауважити, що унітарний патент завжди підпадає під юрисдикцію Єдиного патентного суду. Неможливо відмовитися від розгляду порушення унітарного патенту саме в ньому на користь іншого суду.

Суд першої інстанції складається з центрального відділу (з місцем знаходження в Парижі та відділу в Мюнхені) та кількох місцевих і регіональних відділень. Апеляційний суд знаходиться в Люксембурзі.

Загалом 25 країн-членів ЄС підписали міжнародну угоду про створення Єдиного патентного суду (UPC), з них 17 наразі зобов'язані дотримуватися цієї угоди.

Резюме

З унітарною дією чи без такої - патент ЕРО залишається одним із найефективніших способів отримання патентної охорони. Його очевидні переваги - це широка територія дії, стабільний, конкурентний та перспективний ринок. Наряду зі США та Китаєм, ЕРО - одне із найбільш популярних відомств для патентування інноваційних рішень для найрізноманітніших індустрій.

Матеріал уперше опубліковано на порталі LIGA:ZAKON, авторка - Ірина Ортинська, партнерка, керівниця практики управління інноваціями в патентно-юридичній компанії IPSTYLE