IP України в цифрах і фактах під час воєнного стану 2022-2023 рр. - IPSTYLE Spark it!
4 Жовтня 2023

IP України в цифрах і фактах під час воєнного стану 2022-2023 рр.

І патентно-юридична компанія IPSTYLE, і Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (ІР Офіс) продовжують свою роботу в умовах повномасштабної війни, безперервно з 24 лютого 2022 року. Водночас умови воєнного стану призвели до деяких змін в українському законодавстві з інтелектуальної власності та в роботі Офісу.

Ключові зміни у відповідь на війну

  • Безпаперовий онлайн-сервіс

Починаючи з березня 2022 року, ІР Офіс спростив вимоги до документів. Потреба в оригіналах відпала, оскільки всі документи, наприклад, довіреності, договори про передачу прав тощо можна подавати в електронному форматі, що значно спрощує реєстраційні процеси.

  • Строки в умовах воєнного стану

Воєнний стан в Україні запроваджено з 24 лютого 2022 року і наразі діє щонайменше до 15 листопада 2023 року.

01 квітня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України». Він визначає вплив воєнного стану на перебіг строків в ІР-сфері. Відповідно до нього, перебіг строків, пов'язаних з охороною чи набуттям прав інтелектуальної власності, призупиняється. Їх дія продовжується до 90 днів з моменту скасування воєнного стану. Закон також дає можливість вчиняти дії, пов'язані з захистом інтелектуальної власності - наприклад, подавати заперечення, поновлювати або підтримувати чинність прав тощо - після спливу офіційних строків без застосування будь-яких додаткових зборів.

Разом з тим, призупинення строків не поширюється на регулярні дії УКРНОІВІ. Офіс здійснює свою діяльність у встановлені строки. Тому власникам прав інтелектуальної власності та заявникам рекомендується посилатися на цей Закон України лише у випадку форс-мажорних або виняткових обставин. 

  • Заборона символів «Z» та «V »у торговельних марках

22 травня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну», яким забороняє використання:

  • латинських літер «Z», «V» окремо (без належного контексту або в контексті виправдання збройної агресії проти України та інших військових дій) або шляхом заміни цих літер на кириличні літери «З», «С», «В», «Ф» чи інші літери в окремих словах із візуальним підкресленням останніх;
  • символіки збройних сил Російської Федерації, інших збройних формувань та (або) органів держави-терориста (держави-агресора).

Зазначена заборона може слугувати безумовною підставою для відмови в реєстрації торговельної марки. Однак ця заборона не поширюється на заявки на торговельні марки, що подані до 24 лютого 2022 року, а також на торговельні марки, зареєстровані або визнані добре відомими до цієї дати.

Статистика українського відомства інтелектуальної власності

У 2022 році ІР Офіс прийняв 28 971 заявки на реєстрацію об'єктів права інтелектуальної власності, серед яких:

  • понад 2 700 заявок на винаходи
  • близько 2 400 заявок на корисні моделі
  • 819 заявки на промислові зразки
  • 23 014 заявки на торговельні марки

Протягом першої половини 2023 року ІР Офіс вже прийняв понад 16 500 заявок, що свідчить про значне зростання активності порівняно з аналогічним періодом 2022 року.

Статистика IPSTYLE

Тим часом роботу IPSTYLE за аналогічний період з 01 січня 2022 року по 30 червня 2023 року можна відобразити наступними цифрами:

  • 497 поданих заявок на торговельні марки, в тому числі - національні, міжнародні та заявки на ТМ ЄС
  • подано 88 заявок на винаходи, корисні моделі та промислові зразки
  • отримано 99 свідоцтв про реєстрацію авторських прав та авторських договорів, у тому числі - 28 у США

Команда IPSTYLE також активно займається питаннями захисту прав інтелектуальної власності у судах. За вказаний період ми представляли інтереси клієнтів у близько 30 судових спорах в українських судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

Міжнародне визнання IPSTYLE у профільних рейтингах

Міжнародна репутація IPSTYLE як провідної української юридичної фірми у сфері інтелектуальної власності залишається незмінно високою. За цей час члени нашої команди були високо оцінені престижними світовими рейтингами у сфері інтелектуальної власності:

  • Chambers and Partners
  • The Legal 500
  • IP STARS від Managing IP
  • IAM Patent 1000, WTR 1000
  • WWL IP від Who's Who Legal

Євроінтеграція України: актуальні новини

Очевидно, що світове визнання та підтримка зараз вкрай необхідні Україні. Адже, попри війну, наша країна продовжує свій шлях до Європейського Союзу. Для того, щоб стати членом ЄС, Україна взяла на себе зобов'язання, зокрема, змінити своє законодавство відповідно до стандартів Європейського Союзу, в тому числі у сфері інтелектуальної власності. За оцінками урядовців ЄС, Україна вже імплементувала близько 70% законодавства ЄС.

Враховуючи, що наша країна чітко продемонструвала свою рішучість жити за європейськими стандартами, 23 червня 2022 року Європейська Рада надала Україні статус кандидата на вступ до ЄС.

Команда IPSTYLE повністю підтримує всі євроінтеграційні прагнення нашої країни. У 2022 році ми започаткували практику торговельних марок ЄС, аби ще ефективніше підтримувати наших клієнтів у питаннях захисту прав на торговельні марки.

Команда IPSTYLE завжди рада відповісти на ваші запитання та допомогти з отриманням охорони вашої інтелектуальної власності в Європейському Союзі та, звісно, в Україні. Просто зв'яжіться з нами за емейлом office@ipstyle.net