Близький Схід. Особливості реєстрації ТМ в Саудівській Аравії - IPSTYLE Spark it!
12 Вересня 2023

Близький Схід. Особливості реєстрації ТМ в Саудівській Аравії

Саудівська Аравія – найбільша держава Аравійського півострова. Вона омивається Перською затокою та Червоним морем, межує з Оманом, Єменом, Йорданією, Іраком та Кувейтом, Катаром та Об'єднаними Арабськими Еміратами. Королівство, завдяки своєму розташуванню, є перспективним місцем для ведення бізнесу багатьох власників міжнародних брендів. Щороку тут реєструють понад 15 тис торговельних марок (ТМ).

Куди подавати заявку?

Королівство не є учасником Мадридської системи міжнародної реєстрації торговельних марок, а отже реєстрація ТМ можлива лише за національною процедурою. Тобто, шляхом подачі заявки напряму до Відомства Саудівської Аравії із залученням локального представника.

Особливості реєстрації

Варто почати з того, що в Саудівській Аравії неможливо зареєструвати одну ТМ для кількох класів товарів і послуг одночасно. Це означає, що для кожного актуального класу ви подаєте окрему заявку, які паралельно реєструються. Всього існує 45 класів і їх коректний добір залежить від того, для чого буде використовуватись торговельна марка.

Також висувається низка вимог щодо оформлення документів. Їх слід врахувати напередодні. Зокрема, необхідно надати нотаріально завірену та легалізовану в консульстві Саудівської Аравії довіреність на представника. Окрім того, необхідно надати документи, що підтверджують особу заявника, з перекладом на арабську.

У Саудівській Аравії, як і в більшості країн, діє принцип "first to file".  Це означає, що вам не потрібно підтверджувати використання ТМ на момент подання заявки на реєстрацію. Докази використання можуть бути доречними у разі, якщо необхідно подавати відповідь на попередню відмову в реєстрації ТМ.

Під час реєстрації торговельної марки експерт перевіряє заявку на предмет відповідності критеріям правової охорони та встановлює, чи не є вона схожою з іншими позначеннями, що раніше були подані чи зареєстровані в Саудівській Аравії. Тож перед поданням заявки дуже важливо провести ретельний пошук, щоб переконатися в наявності чи відсутності позначень, які можуть суперечити вашій ТМ.

Після успішного проходження перевірки, заявка публікується в офіційному бюлетені. З моменту публікації протягом трьох місяців будь-яка особа може подати заперечення проти реєстрації торговельної марки. У разі, якщо заперечень не отримано, публікується свідоцтво на торговельну марку.

Процедура реєстрації ТМ з моменту подачі заявки триває приблизно 6-10 місяців.

На що варто звернути увагу після реєстрації ТМ?

Строк дії торговельної марки становить 10 років від дати подачі заявки за ісламським календарем, що еквівалентно приблизно 9 рокам і 8 місяцям. Він може бути продовжений на наступні 10 років необмежену кількість разів.

Якщо торговельна марка не використовується в Саудівській Аравії протягом п'яти років, будь-яка зацікавлена особа може достроково припинити строк її дії. Практика дострокового припинення поширена й в інших країнах, проте скрізь є свої нюанси щодо строків і процедури.

Переваги захисту ТМ?

Реєстрація марки надає власнику виняткові права використання у прив'язці до його товарів і послуг. Вона також забезпечує правову основу для захисту в разі несанкціонованого використання чи порушення прав. До того ж, якщо говорити про стримування та репутацію бренду, зареєстрована ТМ діє як стримуючий фактор для потенційних порушників. Натомість відкриває нові можливості для розширення бізнесу, укладання ліцензійних угод, франчайзингу, нових партнерств тощо. Іншими словами, ТМ можуть бути цінним активом для зростання та розширення бізнесу, дозволяючи підприємствам розширювати свою присутність.

Якщо у вас є плани з виходу на ринок Саудівської Аравії в перспективі найближчих років або ви вже вийшли на ринок цієї країни, ми можемо допомогти вам з супроводом реєстрації ТМ. Наша компанія має тривалий досвід реєстрації в цій юрисдикції.