Гендерний розрив в інноваціях скорочується дуже і дуже повільно. За даними The World Intellectual Property Organization (WIPO), жінки становлять близько 16% винахідників, зазначених у міжнародних заявках на патенти. А серед дизайнерів, які створюють зовнішній вигляд продуктів від простої молочної упаковки до автомобілів, лише кожен п’ятий – жінка.
На жаль, за прогнозами, паритет із чоловіками не очікується до 2099 року, якщо не вжити заходів. Успіху багатьох жінок перешкоджають гендерні, культурні, чи соціальні аспекти. Тож і країни світу, і провідні компанії нині активно намагаються стимулювати участь жінок в інноваційній діяльності, а відтак – у глобальній економіці. На щастя, можливостей, якими можна скористатися і з'являється дедалі більше.
Приміром, у сусідній Польщі діє програма «Innowacyjność i kreatywność w gospodarce» або «Інновації та креативність в економіці», щоб навчити охочих отримувати користь від своїх ідей. Тобто створювати, виробляти та продавати свої продукти та послуги на ринку. І робити це, не порушуючи чужу власність. Під її егідою постійно проводяться різноманітні івенти, спрямовані на підтримку жінок-підприємиць, винахідниць і дизайнерок на ринку шляхом підвищення їхньої бізнес-зрілості, інноваційної обізнаності та конкурентоспроможності.
До слова, нещодавно на одному з таких заходів виступила Анна Юргас з індустрії моди. Майже 10 років вона була головною редакторкою журналу Glamour, а згодом заснувала Stylespot.pl – платформу, що пропонує індивідуальні послуги стиліста.
У Литві діє проєкт Women Go Tech, який залучив сотні жінок і ті знайшли щастя в абсолютно новій для себе галузі, як-от ІТ чи інженерія. Для цього створена платформа наставництва і зібрана команда консультантів. Як результат, хтось вже наважився піти за своєю ідеєю і змінити роботу в текстильній галузі на ІТ, а хтось просунувся кар’єрними сходами і зріс до розробника програмного забезпечення. Загалом Women Go Tech має підтримку понад 50 компаній і до 2024 року хоче допомогти 25 000 жінкам у регіоні перекваліфікуватися для кар’єри в галузі технологій.
Також із наставництва, навчання та підтримки складається Entrepreneur Camp, який кілька років тому заснував Apple і поширив далеко за межі США. Компанія приділила окрему увагу жінкам, які спеціалізуються на розробці додатків і наважилися перетворити свої ідеї на продукти, створити власну компанію. Отже, щоб отримати право на участь в онлайн-таборі, компанії повинні бути засновані або очолювані жінками, мати принаймні одну жінку в команді розробників, а також мати робочу версію програми або прототип. Добра нагода для того, щоб вдосконалити з експертами і запропонувати ринку додаток, скажімо, для пошуку закладів освіти для дітей чи зарядної станції для електрокарів у доповненій реальності.
Прихильність до інновацій та гендерної рівності демонструє і об'єднана Європа. В Євросоюзі навіть започатковано кілька премій, щоб відзначити жінок-новаторів і надати їм можливість масштабувати свої ідеї. Зазвичай, «призові» складають від 30 тис до 100 тис євро. До слова, до кінця вересня 2023 року триває прийом заявок на Women Innovators и The Rising Innovators. Ще можна встигнути податися, якщо ваші інновації сприяють позитивним змінам для людей і планети.
Минулого разу журі віддало свої голоси за Росіо Арройо з Іспанії, співзасновницю і генеральну директорку MedTech-компанії Amadix, що надає персоналізовані медичні рішення для діагностики раку. Їй вдалося зібрати кваліфіковану команду і приватні інвестиції від п'ятьох венчурних капіталів, державні гранти. А переможницею The Rising Innovators стала Ніам Доннеллі з Ірландії, яка є співзасновницею компанії Akara Robotics і створила автономного робота-дезінфекції на базі штучного інтелекту для лікарень.
Отже, як бачимо, той факт, що чоловіки частіше оформлюють патенти на свої винаходи, жодним чином не суперечить твердженню, що жінки винахідливі за своєю натурою, а їхні досягнення не залишаються непоміченими і викликають зацікавленість серед донорів, інвесторів.
Ми в IPSTYLE також намагаємося прискорити процес подолання гендерного розриву в інноваціях і підтримуємо жінок-новаторів. Зокрема, надаємо консультації щодо трансформації ідей на глобальні продукти, захисту і масштабування інтелектуальної власності. Тож, якщо вам потрібна порада, ми тут, щоб допомогти.