Загроза відторгнення

2016-11-15

Можливий вихід Великобританії з Європейського Союзу вже сьогодні ставить перед бізнесом нетривіальні питання, що стосуються в тому числі і інтелектуальної власності в ЄС. Що буде з заявкою, поданою на отримання патенту Європейського патентного відомства (патент ЄПВ)? Чи стане поширювати свою охорону патент ЄПВ на Великобританію після Brexit? І найгостріше питання: чи є майбутнє у унітарного патенту і Унітарного патентного суду?

Рівняння силами

Запатентувати винахід в ЄС заявник може декількома способами. Отримати патент можна шляхом подачі національних заявок в патентні відомства країн, що цікавлять (наприклад, Німеччини, Польщі, Франції, Великобританії). Такі заявки можна подати як протягом 12 місяців з дати подачі національної заявки (наприклад, української), так і в рамках вступу в національну фазу за міжнародною процедурою патентування. Другий спосіб – подача регіональної заявки в Європейське патентне відомство. На відміну від торгової марки ЄС, патент європейського патентного відомства не поширює свою дію на всі країни ЄС. Автоматично він діє лише на території деяких країн, які підписали Лондонську угоду (наприклад, Франції, Німеччини, Великобританії). Для отримання охорони в більшості країн патент ЄПВ необхідно додатково валідувати. Так, для того щоб валідувати патент в Польщі, необхідно надати польському відомству переклад польською мовою патентної документації і заплатити встановлений збір. У деяких випадках вартість валідації може перевищувати первісну вартість отримання патенту ЄПВ. Більш того, будь-який патент потрібно щорічно підтримувати в силі, а патент ЄПВ необхідно підтримувати в силі в кожній країні окремо, що також несприятливо впливає на бюджет власника патенту.

Таким чином, можливо, патент ЄПВ і спрощує отримання охорони в ЄС, але необхідність валідації й підтримки патенту в кожній країні окремо робить його не таким привабливим для бізнесу і не виправдовує його очікувань. Тому вже багато років ведеться робота зі створення так званого унітарного патенту — патенту, який буде діяти на території всіх країн-учасниць ЄС без валідації, і для його підтримки в силі необхідно буде всього лише подати одну заяву і один раз заплатити мито. На жаль, поки унітарний патент є лише багаторічними обіцянками його запуску, а з Brexit може стати міражем.

​Вплив Brexit

Особливість Європейської патентної конвенції в тому, що її членами є не тільки країни-учасники ЄС, а й, наприклад, Туреччина, Швейцарія. Також патент ЄПВ передбачає можливість патентування винаходів в Боснії і Герцеговині, Монтенегро, а з 2015 року патент ЄПВ можна затверджувати навіть в Молдові.

Оскільки учасниками Європейської патентної конвенції є не тільки країни ЄС, то і вихід Великобританії з ЄС автоматично ніяк не вплине на можливість її участі в Європейській патентній конвенції. Це означає, що патенти ЄПВ, що діяли на території Великобританії, будуть діяти без змін, а заявки, подані на отримання такого патенту, зможуть поширити свою дію на Сполучене Королівство.

Унітарний патент

​Про унітарний патент вже давно мріють багато як транснаціональних, так і невеликих компаній, у тому числі українських, адже отримання такого патенту істотно заощадить і час, і фінансові ресурси підприємств, спростить саму процедуру отримання охорони. Звичайно, бізнесу необхідно не тільки патентувати, а й ефективно захищати свої права. На жаль, зараз, якщо патент порушується в десяти країнах, власнику патенту необхідно збирати доказову базу, звертатися до суду, оплачувати судові збори, шукати представників в судовому процесі в кожній країні окремо. Досить часто компанії, бачачи порушення в 10-15 країнах, ініціюють судові справи тільки в декількох державах, а в інших порушник безкарно використовує запатентований винахід.

​Тому, крім роботи над унітарним патентом, велася і робота над Унітарним патентним судом, який розглядав би справи з порушення прав на патент ЄПВ і унітарний патент. До речі, передбачалося, що Унітарний патентний суд буде складатися з суду першої інстанції та апеляційної інстанції. До складу суду першої інстанції входять локальні і регіональні дивізії, а також центральна дивізія з розміщенням в Парижі, Лондоні та Мюнхені.

Угоду про створення унітарного патентного суду підписали 25 країн-учасниць ЄС ще в 2013 році, і для його запуску необхідна ратифікація як мінімум в 13 країнах, включаючи Францію, Німеччину та Великобританію. Тому Brexit ставить під загрозу запуск інституту унітарного патенту і Унітарного патентного суду. Можна спрогнозувати різні варіанти розвитку подій.

Перший варіант — Великобританія як учасниця ЄС поки що ратифікує з іншими країнами дану угоду. На даний варіант сподівається і президент Європейського патентного відомства Бенно Баттістеллі, вказуючи в своєму блозі, що ратифікація Великобританією угоди до реалізації Brexit дозволить в переговорах з Євросоюзом отримати умови участі в унітарних патентному суді і використання унітарного патенту. Оскільки Великобританія стояла біля витоків їх створення, за умови ратифікації угоди є ймовірність того, що країни-учасники ЄС дозволять їй продовжити участь навіть після Brexit.

Другий варіант — Великобританія в переговорах про вихід з ЄС врегулює це питання і зможе потім ратифікувати ці угоди. В такому випадку, зрозуміло, запуск інституту унітарного патенту і Унітарного патентного суду відкладається, але залишається реальністю.

Третій варіант — вихід Великобританії з ЄС без ратифікації і домовленостей подальшої ратифікації, що може поставити під загрозу майбутнє унітарного патенту і Унітарного патентного суду.

Після Brexit

Brexit вплине на майбутнє не тільки британського і європейського бізнесу, а й українського. Так, українці і надалі зможуть отримувати патенти Європейського патентного відомства, а подані заявки будуть розглянуті, незважаючи на Brexit. Очікується, що такі патенти будуть діяти і на території Великобританії. Але Унітарний патент і Унітарний патентний суд, здатні спростити і здешевити українському бізнесу охорону винаходів в ЄС, — під загрозою, а це означає, що патенти необхідно валідувати і вкладати значні фінансові ресурси.

Також українському бізнесу необхідно вже зараз переглянути всі договори, які стосуються території ЄС, а в переговорах про підписання нових договорів — враховувати ризики реалізації Brexit. Наприклад, якщо за ліцензійним договором передбачається можливість використання винаходу, торговельної марки, промислового зразка на території всіх країн-учасниць ЄС, то очевидно, що після Brexit для використання винаходу або іншого об’єкта ІВ на території Великобританії необхідне отримання додаткової згоди.

Марія Ортинська
​Адвокат, патентний повіренийй, директор компанії IPStyle
Стаття для газети “Юридична практика”, №46(986)