Кому і навіщо корисно мати промисловий зразок?

Стаття Наталії Мінакерман, юристки Судово-договірного відділу

2019-01-31

До схеми “створюєш новий продукт – одразу зареєструй торговельну марку” звикли вже майже всі українські виробники. Це й правова охорона, і можливість захистити свої права в разі порушення. Однак, мало хто знає, що при створенні нового продукту можна ще отримувати патент на такий об’єкт інтелектуальної власності як промисловий зразок. Патент на промисловий зразок може захищати новий дизайн етикетки, форму упакування або взагалі зовнішній вигляд самого виробу.

Якщо вдаватися до формальностей, промисловий зразок – це результат творчої  діяльності людини в галузі художнього конструювання. Загалом, його об’єктом може бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, що визначають зовнішній вигляд виробу і призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб.

Приклади запатентованих промислових зразків:

  • Патент на промисловий зразок №36414 “Етикетка”:
  • Патент на промисловий зразок №24414 “ВІШАК-МАНЕКЕН”:
  • Патент на промисловий зразок №25898 “ПЛЯШКА ДЛЯ РОЗЛИВУ ТА ЗБЕРІГАННЯ АЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ”:

Уявімо ситуацію: ви заходите у магазин придбати товар, наприклад, сік. Часто споживач знає, чого він хоче і від якого виробника. Тому логічно, що на полиці магазину ви шукаєте знайомий товар. Колір, форма упаковки, дизайн етикетки, назва бренду – це все ознаки, за якими ви впізнаєте той самий потрібний пакет соку. Ви купуєте продукт, повертаєтеся додому, і лише там розумієте, що упаковка трохи не та, назва виробника теж схожа, а сік, відверто кажучи, не дуже. В результаті недоброчесний виробник просто копіює товар, споживачі поспіхом плутають упаковки, а добросовісний виробник втрачає кошти і репутацію інколи навіть про це не знаючи.

Як себе захистити? Торговельні марки, здавалось би, відрізняються, конкурента до відповідальності не притягнеш. Допомогти в такій ситуації може запатентований промисловий зразок.

Патент на промисловий зразок дає його власнику право використовувати промзразок, дозволяти чи забороняти іншим його використовувати, та передавати право власності. Це все регулюється Законом України “Про охорону прав на промислові зразки”.

Закон визначає новизну як критерій патентоспроможності, а Угода про Асоціацію з ЄС, ще й індивідуальний характер, тобто оригінальність. При цьому, вважається, що промисловий зразок “зберігає” за собою новизну протягом 6 місяців з дати першого розкриття інформації про нього автором або кимось, хто отримав від автора таку інформацію до подання заявки на реєстрацію патенту.

Таким чином, щоб мати надійний захист на дизайн етикетки чи пакування, заявку на патентування промислового зразка потрібно подати своєчасно. Поки ви розробляєте новий продукт, не забувайте, що після першого ж розкриття інформації про нього ви маєте лише півроку на подання заявки. Якщо пропустити цей строк, то можна не лише отримати відмову, адже ваш промисловий зразок вже втратить той самий критерій новизни, але й програти у перегонах з конкурентами, які просто встигнуть подати заявку раніше. Після цього витрачати час і кошти на суд не хотілося б нікому, правда?

Якщо ви вже прийняли рішення патентувати промисловий зразок, що ж найважливіше? Українське законодавство визначає, що правова охорона надається промисловому зразку в залежності від його суттєвих ознак. Суттєві ознаки – це, по суті, відмітні риси зразка, що представленні у зображеннях виробу. Тому варто ретельно підійти до оформлення останніх (тобто зображень). Загалом, від коректно відображених суттєвих ознак залежатиме, чи зможе конкурент “обійти” ваш патент.

Ще в заявці можна визначати варіанти промислового зразка. За законом – це варіанти вашого дизайну етикетки, форми упакування чи зовнішнього вигляду виробу. Їх також треба правильно визначити, щоб отримати максимальний об’єм охорони. Для прикладу, патент № 25303 “СТІЛ КУХОННИЙ” має декілька варіантів, що “покривають” різні основні елементи промислового зразка:

Після отримання патенту, підтримувати його чинність можна протягом 15 років, а в перспективі, враховуючи положення Угоди про Асоціацію з ЄС, 25 років. Для цього необхідно щороку сплачувати річний збір. Якщо цього не робити, патент припиняє дію. В судовій справі № 910/4541/16 суд насправді встановив порушення прав позивача на промисловий зразок «Розгортка упаковки з етикеткою для масла» за патентом України №27608. Однак, відповідач заявив, що опонент не сплачував річний збір, тому патент не діє, і суд відмовив у задоволенні позову.

Звичайно, патент на промисловий зразок не панацея від усіх хвороб і не єдиний засіб боротьби з недобросовісними конкурентами. Але враховуючи значну конкуренцію на ринку широкого вжитку, зареєстрований промисловий зразок – це серйозний правовий тил для виробника і важіль впливу на порушників. Головне пам’ятати основні правила: (1) патентуй нове, (2) кваліфіковано складай заявку, (3) слідкуй за чинністю патенту.Детальніше (зовнішнє посилання) Детальніше (зовнішнє посилання PDF)