Угода про Асоціацію з ЄС: зміни в правовій охороні окремих об’єктів інтелектуальноївласності

2015-10-11

Географічні зазначення

В Україні географічні зазначення охороняються як Цивільним кодексом, так і спеціальним Законом “Про охорону прав на зазначення походження товарів”. Однак можна сказати, що захист їх на сьогодні в Україні практично не працює, що пов’язано в першу чергу з незацікавленістю українських виробників алкогольної, харчової продукції.
Наприклад, набагато простіше називати сир “Фета”, ніж придумувати нову назву і доводити його до споживача. Згідно ч. 3 ст. 202 Угоди Україна після закінчення процедури протестів, розглянувши географічні зазначення Сторони ЄС в Додатках XXII-С і XXII-D, зобов’язана охороняти такі зазначення. До зазначень, зокрема, відносяться Данаблю, Фета, Брі де Мо, Рокфор, Камамбер, Чеські кмін, Armagnac, Irish Whiskey, Чеське пиво.

Особливої уваги варто таке географічне зазначення, як Кагор.
Кагор (фр. Cahors) – французьке червоне сухе вино з регіону Каор. У Франції кагором називаються вина, приготовлені в провінції Каор з винограду сорту “Мальбек”. Оскільки в Україні кагором прийнято називати зовсім інше місцеве вино з іншими відмітними характеристиками, то в даному випадку в Додатку до Угоди України та ЄС зроблена спільна декларація, відповідно до якої Україна може продовжити використання позначення “Кагор” в Україні для українських кріплених вин, у разі якщо вина:

  • виготовлені з місцевих сортів винограду;
  • бродіння зупинено шляхом додавання етилового спирту;
  • вміст алкоголю в кінцевому продукті – 15 – 17% об.,
  • вміст цукру в кінцевому продукті – 140 – 200 г/л.

Не тільки Україна, але і ЄС також бере на себе зобов’язання по дотриманню географічних зазначень України. У Додатку до Угоди таких тільки два: Сонячна Долина і Новий Світ.

Відповідно до угоди про Асоціацію забороняється комерційне використання, а також імітація (у тому числі переклад, додавання слів «стиль», «тип», «спосіб», «який вироблений у», «імітація», «смак»,«подібний» тощо).

Захист проводиться органами державної влади, зокрема на митному кордоні. Також такий захист проводиться на вимогу зацікавленої сторони.

Продукти, які до набуття чинності Угоди були вироблені та марковані згідно з національним законодавством, але не відповідають вимогам цієї Угоди, можуть продаватися поки не закінчаться на складі. 
Товари, які були виготовлені після набуття чинності Угоди, можуть продаватися на території України до закінчення перехідного періоду поки не закінчаться на складі.

У цілому ж Україна зобов’язується припинити використовувати близько 3000 географічних зазначень, які використовуються в країнах ЄС. 
Спори щодо використання географічних зазначень вирішуються спеціальним Підкомітетом з географічних зазначень і включає представників ЄС та України. Реєстрація географічного зазначення може бути анульована тільки країною, з якої такі продукти походять.

 

Авторське право та суміжні права

Питання щодо врегулювання авторських та суміжних прав передбачені в ЗУ “Про авторське право та суміжні права”. Авторське право – сукупність прав, які виникають та належать автору або його правонаступникам у зв‘язку зі створенням або використанням твору літератури, науки, мистецтва.
Авторські права діють протягом усього життя автора й 70 років після його смерті. Майнові права виконавців аудіовізуальних творів, виробників фонограм та фільмів, радіомовних організацій діють 50 років із дати здійснення запису, першого опублікування чи звукозапису, чи першої трансляції передачі.
В Угоді окремо визначається термін дії авторських прав на критичні та наукові публікації (не більше 30 років із дати публікації) та на оригінальні фотографії (протягом життя автора та 70 років після його смерті). 
Угодою також забороняється незаконне видалення або зміна електронної інформації про управління правами, а також розповсюдження об’єктів інтелектуальної власності, електронної інформації про управління правами, які було змінено або видалено. “Інформація про управління правами” означає будь-яку інформацію, надану правовласниками, що ідентифікує об’єкт авторського права, його автора або умови використання об’єкта.
Товар, який порушує авторське право, повинен бути затриманий на митниці. Україна має запровадити такі норми протягом трьох років.

Комп’ютерні програми

Комп’ютерні програми охороняються як літературні твори, за винятком ідей і принципів, на яких ґрунтується будь-який елемент програми, включаючи інтерфейс. Відповідно до Закону України “Про авторські та суміжні права”, комп’ютерна програма – набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп’ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об’єктному кодах).
Сьогодні існує певна колізія в законодавстві щодо належності прав на службовий твір. Відповідно до вищезазначеного Закону “виключне майнове право на службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено договором”.
В свою чергу ст. 429 Цивільного кодексу України передбачає, що майнові права інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням трудового договору, належать працівникові та роботодавцю, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до положень Угоди про Асоціацію визначено, що якщо програму створив працівник то всі виключні майнові права на програму належать роботодавцю (якщо інше не передбачено договором). Детальніше (зовнішнє посилання) Детальніше (зовнішнє посилання PDF)