Реєстрація торгової марки в Канаді

2014-11-20

Торгова марка — це не тільки продукт або послуга, це репутація компанії. Тому важливо захистити себе і свою продукцію.
Для реєстрації торговельних марок в Канаді необхідно звернутися в національне патентне відомство. На жаль, міжнародна реєстрація не передбачена, адже Канада не підписала ані Мадридську угоду про міжнародну реєстрацію знаків, ані протокол до неї.

Канадська система реєстрації ТМ базується на праві попереднього використання ТМ. Для подачі заявки вам необхідно буде надати документи, що підтверджують першу дату використання. У разі, якщо ви ще не використовували ТМ, маєте змогу подати документи за заявкою з позначкою “подальше використання”.

У Канаді правовий захист отримують будь-які графічні зображення, словесні або числові поєднання, комбінації звуків та кольорів, слогани, голограми, trade dress (так званий “одяг” продукції (форма, упаковка і т.д.) — зовнішній вигляд продукції за яким споживач відрізняє одного виробника від іншого).

Варто зазначити, що знаки поділяються на торговельні марки і знаки для послуг.

Відповідно до канадського законодавства, існують три види торгових марок:
Звичайний знак. Складається зі слів, звуків, дизайнів, або їх комбінації, які використовуються для відмінності товарів або послуг однієї особи або організації від інших,наявних на ринку.
Сертифікаційний знак вказує на те, що товари або послуги, у зв’язку з якими він використовується, сертифіковані власником знака відносно походження, способу виробництва товарів, якості або інших характеристик.
Знаковий дизайн — зовнішній вигляд або упаковка, а також спосіб пакування, завдяки якому виникає розрізнювальна здатність і проявляється приналежність до конкретного виду виробництва. Наприклад, якщо ви виробляєте цукерку у вигляді метелика, ви можете зареєструвати форму метелики саме для цього продукту.

Не можуть бути зареєстровані як ТМ такі позначення як:

  • державні символи, імена людей (до слова, використовувати імена можна тільки в разі, якщо ви доведете, що ваші товари чи послуги мають відмітний характер завдяки імені та ці слова набули вторинне значення в суспільній свідомості);
  • загальноприйняті символи і терміни;
  • слова, які позначають географічне позначення, відоме як місце походження таких товарів або послуг;
  • слова на іноземних мовах;
  • позначення тотожні або схожі до ступеня змішування з вже зареєстрованими або поданими на реєстрацію ТМ в Канаді;
  • державні емблеми, найменування міжурядових організацій, їх символи, печатки, нагороди та інші відзнаки;
  • а також, знаки, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі.

У Канаді також існує заборона на використання портретів і автографів осіб. Наприклад, за допомогою фото існуючої (або вже не існуючої) музичної групи заборонено просувати власний бренд. Для цього вам необхідно офіційний дозвіл від правовласника.

Реєстрація торгової марки відбувається в кілька етапів. 
В патентне відомство подається пакет документів: заява на реєстрацію, зображення ТМ (якщо є) і збір за подачу заявки.
У разі якщо ваша ТМ має зображення, то разом з пакетом документів зображення подається і в чорно-білому варіанті і в кольоровому. Патентне відомство вказує що необхідно подати оригінал зображення в хорошій якості, але його розмір не повинен перевищувати 22х35 см.
Заява проходить попередню перевірку на наявність подібних зареєстрованих або поданих на реєстрацію ТМ. І потім інформація про ТМ публікується в офіційному виданні.

На відміну від України, в Канаді заявки на реєстрацію торгових марок публікуються, і протягом встановленого терміну треті особи можуть подати опозиції.
Термін для опозицій обмежений — 2 місяці з дати публікації. 
Якщо після публікації опозицій не виявлено, ви отримуюєтее вимогу про оплату реєстраційного збору.

Важливо відзначити, якщо ваша заява була з приміткою про “подальше використання”, вам необхідно довести використання ТМ. Для введення в комерційний обіг надається додатковий час.
І тільки виконавши всі вищезазначені вимоги, Ви отримаєте реєстрацію і ваша ТМ буде внесена до Реєстру торгових марок. Реєстрація надається строком на 15 років з можливістю її продовження на такий самий строк. Датою подання вважається день отримання відомством повного комплекту документів.

Варто пам’ятати, що реєстрація ТМ може бути скасована протягом всього терміну дії свідоцтва. Третя сторона може звернутись в відомство із заявою про ануляцію на підставі невикористання ТМ (відсутність дій з ТМ впродовж попередніх 3 років).

Реєстрація торгової марки дає її власнику права не тільки її використовувати, а й виняткові права забороняти і дозволяти таке використання. Канадське законодавство передбачає, що випадках спору тягар доказів лежить на відповідачеві, який зобов’язаний довести своє право на використання товарного знака, а не на власникові торгової марки.

Фахівці компанії IPStyle нададуть відповіді на всі ваші питання і допоможуть зареєструвати ТМ в Канаді та інших країнах.