Реєстрація торгових марок в Польщі

2016-04-22

Останнім часом український бізнес переорієнтувався на ринки Європейського Союзу. В ЄС діють 3 багатосторонні угоди про зони вільної торгівлі, в результаті яких створено єдиний ринок. Для українського бізнесу особливо важливо економічне співробітництво з Польщею. Це пов’язано з рядом причин, в тому числі зручним географічним положенням та торговими відносинами, що склалися історично.
Якщо ви прийняли рішення зареєструвати торгову марку у Польщі, рекомендуємо почати з попереднього пошуку. За його результатами, вам стане відомо, чи не була зареєстрована раніше подібна ТМ на території Польщі.

Важливо відзначити, що Польща (як і Україна) є країною-учасницею Паризької конвенції. Для заявника це означає, якщо ви вже подали заявку на реєстрацію ТМ в Україні (і з дати подання не минуло 6 місяців), то у вас є можливість заявити пріоритет у Польщі. Тобто датою подання міжнародної заявки вважатиметься дата подання національної заявки.

Якщо ви плануєте вихід тільки на ринок Польщі, ви можете подати міжнародну заявку із зазначенням лише Польщі або за національною процедурою. Для такої реєстрації ТМ необхідно звернутися в національне патентне відомство.

У Польщі, в якості торгових марок правовий захист отримують будь-які графічні зображення, словесні або числові поєднання, звукові і колірні комбінації, слогани, голограми, trade dress (так званий “одяг” продукції (форма, упаковка і т.д.). Окрім “класичних” видів ТМ, також можуть бути зареєстровані колективні знаки, знаки обслуговування, колективні гарантійні знаки.
В якості торговельних марок не можуть бути зареєстровані такі позначення як:

  • державні символи,
  • загальноприйняті символи і терміни;
  • знаки, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі;
  • слова, які позначають географічне положення, відоме як місце походження таких товарів або послуг.

Реєстрація торгової марки в Польщі має відкритий характер. Вся інформація знаходиться у вільному доступі з моменту подачі заявки.
У патентне відомство подається пакет документів: заява на реєстрацію, зображення ТМ та підтвердження про оплату збору за подання заявки.
Заява проходить експертизу і потім інформація про ТМ публікується в офіційному виданні (Wiadmosci Urzedu Patentowego)
На відміну від України, в Польщі заявки знаходяться у відкритому доступі, і протягом встановленого терміну треті особи можуть подавати опозиції проти реєстрації. Строк для опозицій обмежений 6 місяцями з дати публікації в офіційному виданні.

Сама реєстрація з урахуванням публікації і часу для опозиції займає 15-18 місяців.

Свідоцтво, як і в Україні, видається на десять років з правом продовження кожні десять років на той же термін. У випадку якщо ви пропустили строки продовження свідоцтва у вас є 6 місяців для відновлення, але за це доведеться заплатити штраф.
Варто пам’ятати, що у разі невикористання зареєстрованої ТМ протягом 5 років, вона може бути оскаржена, шляхом звернення до відомства з заяву про анулювання.

Якщо ви плануєте виведення продукції не тільки в Польщу, але й на весь на ринок ЄС, тоді найоптимальніший спосіб захисту вашої ТМ — реєстрація Community Trademark (Торгова марка ЄС).
Існує також міжнародна система система захисту ТМ відповідно до Мадридської угоди і Протоколу до неї. Завдяки цій системі можна отримати реєстрацію ТМ не тільки в Польщі, але й у декількох країнах-учасницях Мадридської системи одночасно.