На що необхідно звернути увагу при реєстрації ТМ

2014-11-12

Перш ніж реєструвати торгову марку, необхідно зрозуміти, як ви будете використовувати її в подальшому, для яких товарів та/або послуг.

Класи товарів та послуг. При подачі заявки нареєстрацію торгової марки обов’язково вказується для якого класу товарів та/або послуг буде реєструватися ТМ. Всі товари та послуги в Міжнародному класифікаторізгруповані в 45 класів. З 1-го по 34-й клас розміщені товари, а з 35-го по 45-й — послуги. Торгова марка охороняється тільки для тих товарів або послуг, щодо яких вона була зареєстрована. Якщо ви не врахуєте потрібний вам клас, цим можуть скористатися конкуренти. Реєстрація в «зайвих» класах, теж не вихід — при невикористанні ТМ протягом 5-и років для обраних товарів та послуг, свідоцтво може бути оскаржене. До того ж, кількість обраних класів впливає на вартість реєстрації.

Хто може бути власником торгової марки? Або іншими словами на кого реєструвати ТМ? Згідно з українським законодавством заявником може бути як фізична, так і юридична особа, при цьому вартість реєстрації не змінюється. При реєстрації на фізичну особу виключні права на ТМ належать тільки одній людині, і вона має право розпоряджатися ТМ на свій розсуд — продавати, передавати права і т.д. Якщо ж торгова марка реєструється на компанію, то права на використання, в тому числі одержання прибутку, належать компанії незалежно від кількості засновників, і ніхто з них не зможе скористатися ТМ в своїх цілях. Крім того, реєстрація ТМ можлива на групу осіб — кожен з учасників має рівні права на торговельну марку, але не може без дозволу інших заявників розпоряджатися нею. Варто врахувати, що число заявників впливає на вартість реєстрації.

Яку торгову марку реєструвати? ТМ можна захистити логотип, слоган, фірмовий знак, емблему, знак обслуговування. В Україні найчастіше реєструються словесні, зображувальні і комбіновані торгові марки. Словесні — складаються з слів, букв, цифр або їх поєднань. Зображувальні — зображення предметів або тварин, символи, лінійно-графічні композиції. Комбіновані — це комбінація словесних і зображувальних ТМ. Фахівці рекомендують реєструвати торгову марку без зазначення кольору (у чорно-білому виконанні) — це дасть право власнику використовувати ТМ та забороняти неправомірне використання в будь-якій комбінації кольорів, до того ж допоможе заощадити на державних зборах.

Термін реєстрації торгової марки. Стандартна процедура реєстрації триває — 12-18 місяців. Крім цього існує прискорена реєстрація за 7-9 місяців і за 4,5-5,5 місяців. Слід врахувати, що за прискореною процедурою збільшуються державні збори.

Реєстрація ТМ для отримання домену в зоні .ua. Без свідоцтва про реєстрацію торгової марки на території України ви не можете отримати домен в зоні .ua. Якщо реєстрація планується саме з метою отримання домену, слід врахувати одну важливу особливість — доменне ім’я буде надано в повній відповідності зі словесною частиною ТМ. При цьому якщо ТМ зареєстрована кирилицею, то доменне ім’я надається строго за правилами транслітерації домену ua. Тому транслітерацію потрібно перевіряти заздалегідь. У вже отриманому свідоцтві не можна не додати, не прибрати, не змінити жодного символу. Наприклад, заявка подавалася на комбіновану ТМ, словесна частина якої “Підприємство Нова”. В цьому випадку можна отримати домен nova.ua, а тільки PidpryjemstvoNova.ua.

При реєстрації торгової марки існує безліч нюансів, які слід враховувати і дуже важко обійтися без спеціальних знань і досвіду. Фахівці у сфері права інтелектуальної власності компанії IPStyle допоможуть вам уникнути всіх підводних каменів при отриманні прав на ТМ.