Культурна апропріація. Неправомірний мікс

2020-03-18

Нам так сподобалася атмосфера й погода в Новій Зеландії, що ми вирішили затриматися тут довше й розповісти вам про більш ранній, але не менш цікавий кейс, пов’язаний зі спробою культурної апропріації їхнього корінного народу маорі.

Виробників тютюнових виробів можна охарактеризувати як дуже акуратних у питанні права інтелектуальної власності: для всіх можливих об’єктів вони намагаються отримати правову охорону завчасно. Який зв’язок між представниками маорі й тютюновими виробами, запитаєте ви? Зараз дізнаємося.

Philip Morris, відомий нам як один із найбільших виробників на ринку, у далекому 2006 році став на стежку жителів Нової Зеландії і випустив новий дизайн упаковки цигарок. Червоною лінією цієї упаковки став напис «Maori mix».

Згаданий продукт був доступний у продажу в Ізраїлі недовго. Директор коаліції проти куріння Нової Зеландії Shane Bradbrook публічно звернувся з претензією і зробив акцент на тому, що подібне маркетингове рішення не що інше, як пряма образа всього етносу маорі.

Louis Camilleri, глава Philip Morris International, щиро вибачився, а після скандальний товар зник із продажу. Очевидці скандалу зазначили, що вперше бачили, щоб очільник корпорації вибачався перед будь-ким.

З погляду права тут присутній факт культурної апропріації, але порушення підсилюється видом товару, на який було нанесено спірний знак.

Політика боротьби з палінням у кожній країні особлива, але неможливо заперечувати, що всюди вона є. У тій же Новій Зеландії влада планує підняти вартість пачки цигарок до 100 доларів. Саме тому, така справа зачіпає не тільки культурний аспект народу маорі, але і збиває кеглю політики країни і їхніх цінностей.

Дійшовши до суду, ця справа завдала б неминучого удару репутації бренду. Підсумовуючи всі факти, потрібно зазначити, що виробляючи товар, який має будь-які обмеження / застереження на ринку, усі ваші маркетингові та інші комерційні дії будуть під пильною увагою.

Мораль: якщо є припущення, що ви потенційно порушили права інтелектуальної власності в контексті культурної апропріації, радимо використовувати всі можливі правові маневри і кращі навички ведення переговорів, щоби вичерпати порушення в досудовому порядку, як це встиг зробити Louis Camilleri в далекому 2006 році.

Наша нова зупинка буде в Нью-Мексико, докладніше про причини нашої подорожі туди дізнаєтеся вже наступної середи!