Бенксі в спробах уникнення Non-use

2020-01-09

І хоч сам процес реєстрації торговельної марки сам по собі повний особливостей та стежок, зараз ми поговоримо про те, що важливо пам’ятати після отримання свідоцтва про реєстрацію знака.

Нещодавно в інтернеті з’явилася новина про відкриття магазину, де можна придбати авторську продукцію від Бенксі із зображенням уже улюблених його проявів сучасного мистецтва. Планувалося, що на вулиці Лондона можна побачити вітрину з товарами, а придбати їх можна лише через онлайн-сайт магазину. З огляду на культ анонімності й альтруїзму автора, така новина є досить нетиповою. Справа в тому, що в такий спосіб Бенксі намагається врятувати свою ТМ від невикористання, аби жодна третя особа не змогла нею користуватись. Тільки-но ця справа дійде до свого логічного завершення, ви обов’язково дізнаєтеся про це від нас. Але зараз хочемо розповісти більш детально про невикористання та можливі наслідки.

По-перше, ця теорія закріплена майже у всіх країнах світу, щоправда з різними особливостями. Згідно з українським законодавством будь-яка особа може подати позов до суду про дострокове припинення дії свідоцтва на ТМ, якщо така торговельна марка не використовується його власником протягом п’яти останніх років. Докладніше про те, як вберегти себе від отримання такого позову.

Порада № 1

Одразу вибрати перелік товарів та послуг, щодо якого планується або вже використовується позначення. Заявляючи на реєстрацію товари та послуги, щодо яких завчасно не планується використання знака, — надаємо простір для конкурентів.

Порада № 2

Зберігати та уніфікувати інформацію про використання знака як про найважливіший актив. Справа в тому, що в спорах про дострокове припинення чинності свідоцтва, відповідач повинен довести зворотне: показати належне використання знаку. Під використанням знаку слід вважати: нанесення його на товар, вивіску, етикетку та все, що підтверджує існування та функціонування товара в цивільному обігу. Використання знаку в діловій документації, рекламі, інтернеті тощо.

Спойлер: ліцензійний договір про надання дозволу на використання знака не є прямим доказом використання знаку.

Тепер не здивовані, чому Бенксі взявся за реабілітацію використання знака? Адже привід для переживання є: інша компанія почала друкувати знак на своїх листівках, і власне вони можуть почати використовувати цей знак правомірно в комерційних цілях, якщо отримають рішення суду про дострокове припинення дії знаку Бенксі.

Мораль: Не дивлячись на те, що всі заявники знають і пам’ятають про принцип «хто перший подав — тому й пощастило», рекомендуємо не забувати про правильне використання знаку. Насамперед, використовувати його й бути готовим підтвердити таке використання для заявленого переліку товарів та послуг.