Патентування корисних моделей

Корисну модель також називають “малим” винаходом. Чим вони відрізняються?

Патент на корисну модель діє вдвічі менше: 10 років з дати подачі заявки. Він, так само як і патент на винахід, дає право використовувати та дозволяти/забороняти іншим використання вашої корисної моделі.

Корисну модель оцінюють лише за критеріями новизни та промислової придатності, винахідницького рівня їй, на відміну від винаходу, мати не потрібно. Заявка на корисну модель в Україні (на відміну від заявки на винахід) не проходить в процесі розгляду кваліфікаційну експертизу. Це означає, що патентне відомство не буде перевіряти новизну і промислову придатність і видасть патент під вашу відповідальність.

Строк отримання патента на винахід і корисну модель також відрізняється.

Щоб запатентувати корисну модель, треба:

1. Все продумати

В анкеті IPStyle є всі питання, на які потрібно відповісти щоб почати процедуру патентування. Після того, як ви розповісте про ваше технічне рішення, ми зможемо перейти до підготовки документів. Ми цінуємо інформацію про ваше технічне рішення, і разом з заповненням анкети підпишемо з вами договір про нерозголошення конфіденційної інформації.

2. Провести патентний пошук

Цей етап не обов’язковий, але ми рекомендуємо проводити пошук перед патентуванням корисної моделі. Один з критеріїв патентоспроможності — новизна. Патент на корисну модель видається без перевірки, тому документ ви отримаєте, однак якщо запатентований об’єкт не новий, його можна буде оскаржити в судовому порядку.

3. Визначитися з організаційними моментами

Стандартний строк патентування корисних моделей в Україні — близько 7-9 місяців з дати подачі заявки. З прискоренною експертизою заявки цей строк можна зменшити до 3-4 місяців.

Запатентувати корисну модель може як фізична, так і юридична особа. Але якщо власник та автор патенту — це одна й та сама фізична особа, держава надає знижку 80% на сплату офіційних зборів.

4. Укласти договір

Після того, як ви точно визначитеся з усіма умовами, можна укладати договір та починати підготовку документів.

Як тільки ми узгоджуємо з вами всю заявочну документацію (формулу, реферат, опис, креслення), спеціалісти подають заявку на отримання патенту протягом 2 робочих днів.  Далі вона проходить формальну експертизу і, якщо підстав для відмови немає, ви отримуєте патент на корисну модель.

Спеціалісти компанії IPStyle займаються не лише підготовкою заявок та поданням документів на отримання патенту. Ми можемо захистити ваші права в судовому порядку та іншими способами.

Не забувайте, що патенти мають територіальний характер. І патент України буде діяти лише на території України. Якщо ви хочете отримати патенти в інших країнах, обов’язково повідомте про це нас. Експерти IPStyle можуть подати для вас заявки у патентні відомства всіх потрібних вам країн і запатентувати вашу розробку.


Отримання патенту через 7-9 місяців.

Гонорар за оформлення і подання документації, до трьох пунктів формули — від 15 500 грн.
Додатково за кожен пункт більше трьох — 500 грн.
Гонорар за отримання патенту — 1000 грн.

Розмір зборів у разі, коли винахідник буде власником патенту:

Оформлення заявочної документації на отримання патенту на корисну модель до трьох пунктів формули — 480 грн.
За кожен наступний пункт більше трьох — 48 грн.

Додатково за кожні 50 аркушів понад 100 — 24 грн.

Публікація про видачу патенту – 120 грн., додатково за кожен аркуш понад 15 — 6 грн.
Держмито — 17 грн.

Розмір зборів у разі, коли винахідник не буде власником патенту:
Оформлення заявочної документації на отримання патенту на корисну модель до трьох пунктів формули — 2400 грн.
За кожен наступний пункт більше трьох — 240 грн.
Додатково за кожні 50 аркушів понад 100 — 1200 грн.
Публікація про видачу патенту – 600 грн., додатково за кожен аркуш понад 15 — 30 грн.
Держмито — 17 грн.

Замовлення прискореної експертизи, строк отримання патенту 2-2,5 місяців.

Гонорар — 3 000 грн.
Збір за проведення прискореної експертизи — 864 грн.