Захист прав інтелектуальної власності на митниці


 patentОдним з найбільш ефективних способів захисту продукції від контрафакту є внесення інформації про об'єкт ІВ (об'єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення та сорти рослин) до митного реєстру. На підставі даних реєстру здійснюється митний контроль, та вживаються заходи щодо недопущення переміщення через митний кордон контрафактних товарів.

У разі якщо на підставі даних митного реєстру виявляються ознаки порушення прав інтелектуальної власності, митне оформлення таких об'єктів припиняється. Товар зберігається на складах митних органів до 10 робочих днів з можливістю продовження цього терміну ще на 10 днів. У день прийняття рішення про призупинення митного оформлення митний орган повідомляє правовласника про факт порушення, а декларанта - про причини призупинення митного оформлення, а також повідомляє декларантові найменування та адресу правовласника. У повідомленні правовласнику зазначаються: митне оформлення яких саме товарів призупинено, їх кількість, причини та строк призупинення, найменування та адреса власника товарів, а також інша необхідна інформація. Правовласник зобов'язаний протягом 10 днів після отримання повідомлення письмово проінформувати митний орган про звернення до суду з метою забезпечення захисту прав інтелектуальної власності. Також протягом цих строків у митний орган подається рішення суду по справі про порушення прав інтелектуальної власності. В іншому випадку товари, щодо яких було прийнято рішення про призупинення митного оформлення, підлягають митному оформленню в установленому порядку. Митний орган порушує справу про порушення митних правил, а товари - безпосередні предмети правопорушення - вилучаються, у разі якщо порушення прав інтелектуальної власності буде підтверджене висновком експертизи. Необхідно пам'ятати, що включення об'єкта до митного реєстру здійснюється строком на 6 місяців або 1 рік.

Припустимо, до митного реєстру внесена торгова марка для дитячого одягу «Карапуз». На митницю надходить вантаж - дитячий одяг під ТМ «Карапуз». Митні органи перевіряють чи внесена така ТМ до митного реєстру і, відповідно, оформлення вантажу припиняється, про що негайно повідомляється власнику Свідоцтва на ТМ, а також власнику продукції. Протягом 10 днів правовласник ТМ «Карапуз» повинен звернутися до суду і надати митному органу ухвалу суду про заборону вчинення дій по даній справі. У такому разі оформлення зупиняється на строк, встановлений ухвалою. Якщо ж ні - то таку продукцію можна оформляти, і вона потрапить на ринок.

Для включения об'єкта ІВ в митний реєстр подається до Держмитслужби України заява, складена відповідно до вимог. А також:
  • виписка з відповідного реєстру Державної служби інтелектуальної власності України (далі - ДСІВ) про реєстрацію в Україні об'єкта ІВ, із зазначенням строку дії правової охорони або повідомлення ДСІВ про дію в Україні правової охорони прав інтелектуальної власності на об'єкти, які мають міжнародну реєстрацію;
  • для об'єктів авторського права і суміжних прав - документи і відомості, які підтверджують наявність таких прав;
  • докладний опис об'єкта ІВ, який дає змогу митному органу ідентифікувати такий об'єкт та визначити код товарів згідно з Українською класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД). При реєстрації запатентованих винаходів (корисних моделей) - опис способів і методів їх ідентифікації в конкретних товарах;
  • зразки товарів, які містять об'єкт або їх фотографічне зображення;
  • довіреність або її завірена копія - у разі подання заяви особою, яка діє від імені власника об'єкта ІВ.

Заява та додані до неї документи подаються в паперовому та електронному вигляді. Дані документи розглядаються у термін не більше 30 робочих днів від дати їх подання.

Фахівці компанії IPStyle підготують всі необхідні документи для внесения об'єктів інтелектуальної власності до митного реєстру України, а також інших країн.


Якщо вас зацікавила ця стаття, вам також можуть бути цікаві:
У яких випадках доцільно прискорити реєстрацію ТМ або коли поданої заявки недостатньо?
На що необхідно звернути увагу при реєстрації ТМ
Якщо ви отримали попередню відмову в патентуванні винаходу або корисної моделі
Шляхи захисту прав на об'єкти промислової власності