28 ЛИСТ 2016


IP експерти на круглому столі Науково-дослідного центру судової експертизи з питань ІВ обговорили проблеми боротьби з патентним тролінгом в Україні


​25 листопада, на майданчику Міністерства юстиції України, відбувся круглий стіл на тему «Протидія “Патентному тролінгу” в Україні в контексті захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності». Захід було організовано Науково-дослідним центром судової експертизи з питань ІВ.


Представники виконавчої влади, державних органів та наукових установ, а також провідних українських юридичних фірм дискутували щодо проблеми патентного тролінгу та шукали оптимальні шляхи та механізми протидії.

З вітальним словом виступив заступник директора Департаменту розвитку інновацій та ІВ Мінекономрозвитку і торгівлі України Богдан Падучак. «Наразі через 10 днів до уряду буде внесено законопроект щодо охорони прав на торговельні марки та промислові зразки, який передбачає дієві механізми боротьби з патентним тролінгом. В рамках законопроекту запропонована процедура post grant opposition, тобто можливість оскарження виданих патентів на промислові зразки в Апеляційній палаті ДСІВ, штрафні санкції для осіб, які отримали охорону з порушенням прав третіх осіб і можливе застосування грошового стягнення у певній сумі,» - розповів Богдан Падучак.

Щодо впливу патентного тролінгу на митну сферу виступив Олексій Гашицький, департамент організації митного контролю ДФС України. Він зазначив, що потрібно якомога скоріше подати на уряд законопроект щодо промислових зразків і корисних моделей в частині можливості адміністративного оскарження та приведення законодавства до норм ЄС щодо охорони тих самих об’єктів.

Учасники обговорювали негативний вплив на ситуацію з патентним тролінгом в Україні відміни можливості внесення застави на митниці. Олександр Дорошенко, заступник директора з експертної роботи Науково-дослідного інституту ІВ НАПрН України, відмітив, що від патентного тролінгу врятує не відновлення застави, а вдосконалення законодавства саме в сфері ІВ, в тому числі введення адміністративного порядку оскарження прав на патенти.

«Патентний тролінг в Україні – явище інше, ніж в США та європейських країнах, і в Україні можливо виділити два основних напрямки патентного тролінгу. Перший напрямок тролінгу – реєстрація промислових зразків, патентування корисних моделей, які охороняються в інших країнах, але не були зареєстровані в Україні. Другий напрямок пов'язаний із занадто простою процедурою отримання патентів на промислові зразки та корисні моделі. Крім того, в суді, на особу, права якої порушуються патентним тролем, покладається тягар доказування як факту порушення, так і завдання шкоди. Іноді простіше та дешевше заплатити патентному тролю, ніж захищати права в судовому порядку», - розповіла Тетяна Чабанець, судовий експерт Науково-дослідного центру судової експертизи з питань ІВ Мін’юсту.

Інна Шатова, начальник управління правового забезпечення промислової власності ДСІВ, відмітила, що вдосконалення законодавства має стосуватися не тільки механізмів визнання недійсними прав на патенти або реєстрації промислових зразків, а і об’єктів ІВ, які подаються на отримання охорони: «Передбачення не просто експертизи промислових зразків на критерій світової новизни, а порівняння двох зразків, допоможе у боротьбі з патентними тролями. Крім того, необхідне посилення відповідальності саме за зловживання правами».

Про практику захисту від патентного тролінгу в США розповідала Марія Ортинська, директор патентно-юридичної компанії IPStyle, член комітету INTA по боротьбі з контрафактом: “В США існують певні рейтинги патентних тролів, які впливають на діяльність компаній, та є одним з засобів боротьби з ними. Окрім законодавчих змін, застосування таких соціальних мір необхідно і в Україні. Так, можуть бути проведені як дослідження діяльності тролів, що впливатиме на їх репутацію, так і здійснено втручання у їх діяльність журналістів, громадських та урядових організацій. Треба бути на крок попереду, адже вдосконалення механізмів захисту зазвичай призводить до пошуку нових можливостей щодо зловживань та порушень».

Антон Куц, адвокат, керівник практики вирішення конфліктів та спорів АО Juscutum, вважає: «Сьогодні законодавство на боці патентного троля. Боротьба з ними - довгий і витратний процес. Поки не буде нових законодавчих правил, бізнес буде платити тролям, а не воювати з ними».

​Мова оригіналу - російська. За матеріалами ЮрЛіга (посилання на джерело).