Спеціалісти IPStyle надали правову консультацію щодо вирішення доменного спору за процедурою UDRP

2018-09-12

До компанії IPStyle звернувся відомий в Україні центр, що надає послуги кріозбереження біологічних матеріалів. Центру стало відомо про існування в мережі Інтернет доменного імені, в якому використовується словесна частина торговельної марки, власником якої є центр. При цьому, на веб-сайті, що розташований за вказаним доменним ім’ям, розміщувалися статті критичного характеру, які негативно висвітлювали діяльність центру. Центр, вважаючи свої виключні майнові права на торговельну марку порушеними, виявив бажання звернутися до спеціалізованих установ для вирішення спору по процедурі UDRP (Єдиної політики вирішення доменних спорів). Для того, аби розуміти реальні шанси на успіх в разі такого розгляду, центр звернувся за компетентною думкою юристів  компанії  IPStyle.

Юристи компанії IPStyle провели аналіз нормативно-правової бази процедури UDRP та практики розгляду спорів, схожих до наявного спору клієнта.

Для вирішення спору на користь клієнта, він же — потенційний заявник по процедурі UDRP, необхідною була відповідність вчиненого порушення трьом обов’язковим критеріям Політики UDRP:

  • доменне ім’я відповідача має бути ідентичне або схоже до ступеню змішування з торговельною маркою, права на яку належать заявнику;
  • відповідач не має права на доменне ім’я або законного інтересу щодо нього;
  • доменне ім’я було зареєстровано і використовується недобросовісно.

Після аналізу обставин ситуації клієнта, а також практики вирішення схожих спорів по процедурі UDRP, виявилося, що існує можливість незадоволення критеріїв 2 та 3 саме через некомерційний характер веб-сайту, що розміщений за спірним доменним ім’ям. Зокрема, на веб-сайті за спірним доменним ім’ям не пропонувалися товари чи послуги до продажу і не містилося підтвердження іншого вартісного використання веб-сайту. Альтернативно, щоб довести, що доменне ім’я все ж використовується недобросовісно навіть у випадку його “некомерційності”, необхідно було б довести, що інформація на веб-сайті за таким доменним ім’ям порочить торговельну марку заявника та абсолютно не підпадає під протекцію свободи слова. Більше того, після аналізу практики, виявилося, що UDRP дуже лояльна до веб-сайтів-критиків.  Вважається, що веб-сайти некомерційного оригінального критичного характеру є лише проявом свободи слова і жодного обмеження щодо висловлювання критичних, навіть образливих чи лайливих поглядів і думок не може бути обмежено відповідно до принципів демократичного суспільства. Пригноблюючою інформацією в такому контексті визнається лише така, що містить порнографічні зображення або цілком невідповідні і не пов’язані із торговельною маркою відомості, чого не було встановлено на веб-сайті за спірним доменним ім’ям. До того ж, окрім як у доменному імені, торговельна марка центру жодним чином не використовувалася на сторінках веб-сайту. Таким чином, юристи компанії IPStyle визначили невелику ймовірність задоволення заяви центру в разі подання ним заяви до спеціалізованих установ вирішення спорів по процедурі UDRP, про що відповідно було вказано у підготовленій консультації.

Юристи компанії IPStyle попередили клієнта про усі ризики можливого вирішення доменного спору за процедурою UDRP. Провівши детальне вивчення практики вирішення спорів, де відповідачем виступає власник некомерційного веб-сайту, присвяченого висловленню критичних суджень, юристи IPStyle надали обґрунтований консультаційний висновок щодо невеликих шансів на виграш доменного спору. Таким чином центр зберіг фінансові та часові ресурси клієнта, запобігши ініціюванню ризикованої справи.