Харчова промисловість

Харчова промисловість — одна з провідних галузей промисловості України. До її складу входить близько 40 галузей і виробництв, серед них: цукрова, борошномельно-круп’яна, олійно-жирова, хлібопекарська, кондитерська, плодоконсервна, рибна, молочна, м’ясна.

Враховуючи, що Україна не тільки активно виробляє харчові продукти, а й входить у перелік країн які лідирують у їх експорті, питання захисту прав інтелектуальної власності потребує особливої уваги.  Варто пам’ятати, що реєстрація ТМ має територіальний  характер. Це означає, що при виході продукції на інші ринки, потрібно провести попередні пошуки і впевнитись, що така чи схожа ТМ не зареєстрована в країні куди буде поставлятися продукція, а отже ви не будете порушувати права третіх осіб.  Щоб в подальшому ви могли відстоювати свої права на ТМ в іншій країні, потрібно здійснити її реєстрацію.

Виробникам харчової промисловості також часто доводиться вдаватися до активного захисту своїх прав, інтелектуальної власності зокрема, боротися із нечесними конкурентами, що неправомірно копіюють зовнішній вигляд продукції добросовісного виробника чи використовують його торговельні марки.

Також слід пам’ятати, що поширеними є випадки, коли виробники несвідомо порушують законодавство про недобросовісну конкуренцію, наприклад, шляхом некоректного (неповного, неточного, оманливого) зазначення інформації на етикетках власної продукції. Щоб уникнути штрафів, перед випуском харчової продукції на ринок обов’язково слід переконатися що зміст її етикетки та саме упакування ніяким чином не порушують  законодавства про недобросовісну конкуренцію, права споживачів чи будь-яких інших законодавчих вимог, зокрема тих, що стосуються маркування.

Багато виробників харчової продукції вважають, що вони не є настільки інноваційними, як наприклад галузь IT, автомобілебудування, авіація, та не розуміють що їх рецептурні технології чи виробничі процеси  достойні винаходів і також підлягають патентуванню та визнаються винаходами на державному рівні. Так, наприклад, патентами на винаходи чи корисні моделі можуть охоронятися нові рецептури, способи виробництва та упакування, нові інгредієнти тощо. Також, кожна нова упаковка чи етикетка продукції, а іноді і сам вигляд виробу, наприклад, як оригінальна форма печива, цукерки, можуть бути запатентованими і охоронятися в якості промислових зразків.

Враховуючи вказані особливості, спеціалісти компанії IPStyle надають наступні послуги щодо захисту прав інтелектуальної власності у сфері харчової промисловості:

 • представництво інтересів у справах про недобросовісну конкуренцію;
 • аналіз проекту упакування продукції (етикетки) щодо дотримання вимог законодавства (про захист прав споживачів, про захист від недобросовісної конкуренції);
 • аналіз рекламних матеріалів на відповідність чинному законодавству України;
 • представництво перед митними органами;
 • внесення (поновлення) відомостей про об’єкти права інтелектуальної власності у митний реєстр;
 • попередній аналіз та реєстрація ТМ, промислових зразків, географічних зазначень;
 • визнання торговельних марок добре відомими (у судовому та адміністративному порядках);
 • документарне оформлення інформації в якості конфіденційної, документарне забезпечення охорони внутрішньої інформації підприємства як комерційної таємниці;
 • письмові консультації щодо захисту прав інтелектуальної власності у сфері харчової продукції;
 • патентні пошуки на новизну та на патентну чистоту;
 • патентування винаходів, корисних моделей;
 • судовий захист.