Власникам бізнесу

Інтелектуальна власність справедливо вважається цінним активом практично будь-якого бізнесу. Незалежно від сфери бізнесу, завжди існують об’єкти права ІВ які підлягають охороні: комерційне найменування, торговельні марки, комерційна таємниця, ноу-хау, результати творчої діяльності працівників (в тому числі і програмне забезпечення), нові технології  чи пристрої, які можуть бути винаходами чи корисними моделями, і т.д.  Недооцінюючи значення інтелектуальної власності та нехтуючи своєчасною належною реєстрацією об’єктів права ІВ, укладенням ліцензійних договорів чи договорів про передачу прав ІВ, бізнес ризикує зіткнутися з цілим рядом негативних наслідків.

Наприклад, відсутність зареєстрованої торговельної марки створює ризик, що конкуренти розпочнуть діяльність під аналогічним брендом. Цілком ймовірно, що така діяльність конкурентів призведе до фінансових та репутаційних втрат первинного користувача знаком. Заборонити використовувати незареєстровану торговельну марку буде набагато складніше, а в деяких ситуаціях  неможливо взагалі. Зустрічаються випадки, коли реєстрація знаків для товарів та послуг здійснюється на ім’я директора (найнятого працівника), юрисконсульта, чи інших третіх осіб, що створює в майбутньому ризик того, що реальному власнику торговельної марки зможуть заборонити подальше її використання. Абияк зареєстрована торговельна марка також може стати причиною судового позову до власника бізнесу, наприклад, з підстав її невикористання для тих чи інших товарів та послуг для яких вона зареєстрована, чи наприклад у зв’язку з тим, що відповідна реєстрація порушує права третіх осіб, а це чергові фінансові та репутаційні втрати.

Якщо ж діяльність суб’єкта господарювання стосується програмування, фотографування, створення контенту та будь-якої іншої творчої праці, то надзвичайно важливим є правильно складений договір, на підставі якого працюють робітники. Адже, якщо між роботодавцем та працівником не буде врегульовано питання передачі авторських прав на твори (програмне забезпечення) у договірному порядку, такі права будуть вважатися не переданими і працівник буде таким же власником майнових прав на свої твори як і роботодавець.

Часто великі компанії розглядають варіанти вкладення своїх ресурсів (зокрема і фінансових) у розвиток здавалося б нової технології, багатообіцяючого винаходу. Однак, перед прийняттям такого роду рішень, надзвичайно важливо переконатися, що розробник є дійсно автором винаходу і власником всіх майнових прав. Зокрема, зустрічаються випадки, коли винахідник розробив свою технологію будучи зв’язаним, наприклад, умовами гранту, договору з університетом, згідно яких всі створені ним об’єкти права ІВ належать грантодавцю чи тому ж університету, що в свою чергу не дає можливості винахідникові розпоряджатися правами. Іншим суттєвим моментом є патентна чистота такої розробки. Адже не виключено, що “нова технологія”, насправді, вже давно придумана та ще й охороняється патентом.

Якщо ж бізнес не інвестує, а сподівається отримати інвестиції, грант, фінансову допомогу то питання належного структурування і оформлення об’єктів права інтелектуальної власності стає ще більш актуальним, адже, інвестори, особливо іноземні, зацікавлені в бізнесі, активи якого максимально захищені.

За понад 10 років діяльності на юридичному ринку у сфері інтелектуальної власності до нас неодноразово зверталися клієнти які вже зазнали значних фінансових витрат через те, що недооцінили значення інтелектуальної власності для свого бізнесу. Наприклад, власник ресторану здійснив значні фінансові інвестиції в рекламування, поліграфію, дизайн закладу, не перевіривши чистоту торговельної марки, яку планував використовувати. Як виявилось, така торговельна марка вже була зареєстрована на ім’я третьої особи, яка відмовилась надати згоду на використання позначення. Як наслідок – ребрендинг і повторні витрати на рекламування та просування вже нової назви закладу. В іншому випадку, виробник не міг реалізувати цілу партію виготовленої продукції, так як не проаналізував ринок належним чином і не виявив, що вигляд такої ж продукції вже захищений патентом на промисловий зразок його конкурентом.

Таким чином, з метою уникнення у майбутньому фінансових витрат та судових спорів власникам бізнесу слід якомога раніше подбати про належну охорону прав інтелектуальної власності компанії. Краще не чекати виникнення конфліктних ситуацій, а заздалегідь звернутися до спеціалістів з проханням проаналізувати та забезпечити охороною всю наявну у компанії інтелектуальну власність.

IPStyle надає послуги із супроводу портфеля інтелектуальної власності компаній. Ми підкажемо як, що і коли потрібно реєструвати, як реагувати на претензій третіх сторін та які стратегії захисту порушених прав будуть ефективні саме у вашій ситуації.