Чи знаєте ви, що, подаючи заявку на торговельну марку за міжнародною процедурою, можете зареєструвати свої права одразу у великій кількості країн і це буде набагато доцільніше економічно ніж отримувати реєстрацію у кожній країні окремо? Що, реєструючи ТМ ЄС, можна повернути до 75% сплачених офіційних зборів, а в США малому бізнесу відмінусовують 50% на реєстрацію промислових зразків? Розповідаємо, які є можливості для оптимізації витрат на охорону інтелектуальної власності – брендів, винаходів, інновацій – і водночас отримання конкурентних переваг.
📌 Міжнародні процедури реєстрації IP-об'єктів
Принцип «єдиного вікна», зручність менеджменту та економічна доцільність
Торговельні марки:
Мадридська система. Мадридська система реєстрації торговельних марок дозволяє подати одну заявку, в якій заявити одночасно будь-які країни інтересу зі 131 можливих. Це спрощує процедуру реєстрації та дозволяє оптимізувати бюджети на оплату зборів за реєстрацію, порівняно з реєстрацією ТМ в окремих країнах. Міжнародна процедура дозволяє здійснювати реєстрацію без залучення локальних патентних повірених, платити збори в одній валюті, вносити зміни одночасно у всі заявлені країни, продовжувати дію за усіма країнами реєстрації одночасно.
Регіональні системи. Існують також регіональні відомства, які дають можливість отримати охорону торговельної марки одночасно у декількох країнах. ТМ ЄС це торговельна марка, що поширює свою дію на всі 27 країн-членів ЄС та має швидшу процедуру реєстрації порівняно з окремими країнами. Бельгія, Нідерланди та Люксембург мають спільне відомство – Benelux Office for Intellectual Property (BOIP). Зареєструвавши ТМ через нього, ви одночасно отримуєте охорону у трьох країнах.
Регіональні відомства діють не лише в Європі, а й в інших регіонах. Наприклад, членами Organización Africana de la Propiedad Intelectual (OAPI) є 18 африканських країн, у тому числі Камерун, Конго та Сенегал. В Африці також діє African Regional Intellectual Property Organization (ARIPO), яка об’єднує 22 африканські країни.
❗Вихід на всі ринки одночасно може виявитися фінансово невиправданим. Є сенс зосередитися на ключових, що відповідають вашим бізнес-інтересам і де ваш продукт користуватиметься попитом з високою ймовірністю. Пам'ятайте, економічно ефективна охорона інтелектуальної власності полягає насамперед у стратегічному плануванні – IPSTYLE допоможе вам у цьому.
Промислові зразки (дизайни):
Гаазька система. Гаазька система реєстрації промислових зразків (дизайнів) дозволяє одночасно зареєструвати до 100 промислових зразків у 97 країнах. При цьому немає потреби спочатку реєструвати об'єкт в Україні – її можна заявити разом з іншими при подачі на міжнародну реєстрацію.
Такий варіант дає відповідні вигоди єдиної реєстрації: простіший менеджмент, відстежування строків, можливість продовження дії або внесення змін щодо усіх країн реєстрації одночасно.
Патентування технічних рішень (винаходів і корисних моделей):
Patent Cooperation Treaty (PCT) – це міжнародний Договір про патентну кооперацію, який передбачає оптимізовану та уніфіковану процедуру подання патентних заявок у 158 країнах.
Так, приміром, при стандартній процедурі патентування за кордоном у вас є лише 12 місяців від дати подачі базової заявки, щоб подати заявки до решти країн, які цікавлять для бізнесу. Якщо строки пропущені, новизна рішення вважатиметься втраченою і, відповідно, отримати охорону за кордоном не вдасться. Утім головною перевагою є можливість “подовжити” термін на подання заявок до країн інтересу – до 30-31 місяця (~2,5 роки) порівняно з 12 місяцями за класичним процесом патентування. Це дає важливий додатковий час, наприклад, щоб оцінити ринковий потенціал, залучити інвестиції тощо.
Регіональні відомства. European Patent Office (ЕРО) – це Європейське патентне відомство, що охоплює 39 країн, включаючи всі 27 країн-членів ЄС, а також Албанію, Ісландію, Ліхтенштейн, Монако, Чорногорію, Північну Македонію, Норвегію, Сан-Марино, Сербію, Швейцарію, Туреччину та Великобританію. Подаючи одну заявку до EPO, можна претендувати на патентну охорону у всіх цих країнах.
Зокрема, дія патенту ЕРО автоматично поширюється на дев'ять країн, як-от Бельгія, Франція, Німеччина, Ірландія, Люксембург, Монако, Швейцарія, Ліхтенштейн, Великобританія. Для охорони в інших країнах заявник може його валідувати. Для цього не потрібно знов проходити експертизу на відповідність умовам правової охорони, а лише подати переклад необхідних матеріалів і сплатити встановлені збори. Це значно оптимізує процес патентування в Європі.
📌 Можливості для малого та середнього бізнесу
Зменшені суми офіційних зборів країнами світу, оптимізація бюджетів на патент
Так, в Україні, якщо заявником є сам винахідник, він сплачує лише 10% від встановлених зборів при патентуванні винаходу, а при реєстрації промислового зразка та патентуванні корисної моделі – 20%.
США передбачили зменшені суми зборів для представників мікро- та малого бізнесу (micro- small entities), а також фізичних осіб. Так, при патентуванні винаходу сума зборів для заявників зі статусом small entity (малий бізнес) знижуються на 60%, а для мікропідприємств (micro entity) – на 80%. Також представники малого бізнесу можуть заощадити 50% при реєстрації промислового зразка, мікропідприємства – 75%.
У Канаді малі підприємства (до 100 найманих працівників) сплачують 50% від суми зборів за патентування винаходів.
❗ Подібні умови діють і в інших країнах світу. Команда IPSTYLE готова дослідити та запропонувати оптимальне рішення, а також допомогти підготувати необхідний пакет документів для підтвердження статусу та подальшого патентування.
Європейське патентне відомство також пропонує знижку 30% на свої збори за патентування для мікропідприємств, фізичних осіб, некомерційних організацій, науково-дослідних організацій, університетів. Гарна нагода оптимізувати бюджет на європейський патент і захист власних розробок, інновацій.
📌 Програми відшкодування
Доступ до фінансування, повернення коштів за реєстрацію IP об’єктів
Другий рік поспіль в ЄС діє програма SME Fund, яка дозволяє українським підприємствам повернути 75% сплачених зборів за реєстрацію об’єктів інтелектуальної власності. Скористатися нею можуть юридичні особи – представники мікро-, малого та середнього бізнесу, а також фізичні особи-підприємці.
Зокрема, можна отримати наступні відшкодування:
- 75% сплачених зборів (але не більше 1000 євро) за реєстрацію ТМ ЄС, дія якої поширюється на всі 27 країн ЄС;
- 75% сплачених зборів (але не більше 1000 євро) за реєстрацію промислових зразків (дизайнів), дія яких поширюється також на всі 27 країн ЄС;
- 75% сплачених зборів (але не більше 1500 євро) за заявками на винаходи до European Patent Office (EPO) для отримання європейського патенту.
Важливо, що програма має фіксований бюджет і період, тому, щойно програма стає активною, не варто зволікати з поданням.
Отже, існує багато способів оптимізувати бюджети на охорону об’єктів інтелектуальної власності залежно від цілей і задач як в Україні, так і за її межами. Пишіть нам на office@ipstyle.ua або залиште запит нижче – команда IPSTYLE допоможе визначитися з країнами та зробити процес реєстрації максимально раціональним і комфортним.