У вас є ідея винаходу і ви хочете його запатентувати, але не знаєте, як діяти далі? Ось ті кроки, що необхідно зробити, аби наблизитися до мети і мати можливість розпоряджатися, дозволяти чи забороняти іншим виробляти, продавати або використовувати ваш продукт, метод чи пристрій:
З'ясуйте чи ваш об’єкт може бути запатентованим
Те, що ви не бачите свій винахід на ринку, не означає, що його не винайшов хтось до вас або водночас із вами. Щоб з'ясувати це, потрібно провести початковий патентний пошук на новизну. Адже для патентування винаходу чи корисної моделі необхідно, щоб рішення мало світову новизну. Для цього можна використовувати патентні бази даних. Наприклад, базу Бюро патентів і торговельних марок США (USPTO), Google Patents. Утім краще довірити це досвідченим спеціалістам, які досконало володіють методами такого пошуку як за вже виданими патентами, так і щойно опублікованими заявками на них. Крім того, запитайте себе, чи є ваш об'єкт є неочевидним і корисним, чи можливо його реалізувати, використовуючи сучасні технології, оскільки це – також критерії патентоздатності.
Нотуйте всі дії про те, як ви прийшли до винаходу
Після того, як визначите, що ваш винахід має право на отримання патенту, наступним кроком буде розробка технічного шляху для створення об'єкту вашого винаходу. І тут потрібно якомога детальніше задокументувати свою розробку, бо ця документація допоможе довести, що ви були першим, хто винайшов. Зберігайте датований запис усього, починаючи від листування з підрядниками і до створених креслень, схем і моделей прототипів.
Розробка та прототипування вашої ідеї
Створення прототипу може допомогти вам вдосконалити свій винахід і переконатися, що він дійсно працює. Це важливо, якщо ваш об'єкт стосується фізичного винаходу, наприклад, машини чи пристрою. Досвід підказує, що на цьому етапі не потрібно вкладати великі суми грошей. Як варіант, можна створити 3D моделі, щоб “зафіксувати” необхідну функціональність і отримати матеріал для презентації потенційних можливостей інвесторам. І в своїх презентаціях не полінуйтеся описати перспективи впровадження винаходу та проблеми, які він вирішує.
Патентування винаходу
Почніть процес захисту та подайте заявку на патент. Патентна заявка – це документи, в яких детально описано ваш винахід, зокрема його призначення, принципи роботи та відмінності від існуючих розробок. Імовірно, вам доведеться працювати з патентним повіреним, який допоможе підготувати таку заявку і подати її до відповідного національного органу. Для українських заявників, перша заявка має бути подана в Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УкрНОІВІ).
Якщо не плануєте обмежуватися Україною, необхідно отримати патент, тобто захист, в тих країнах, які вам цікаві з огляду на ведення, розвиток бізнесу. Зробити це можливо двома шляхами. Перший – подача заявок в інші патентні відомства за Паризькою конвенцією, що можливо здійснити тільки протягом 12 місяців від дати подання першої (національної) заявки. Такий шлях вигідний у випадку, коли плануєте отримати патент на території 2-3 країн.
Другий шлях – подача міжнародної заявки за процедурою PCT (англ. - Patent Cooperation Treaty). Ця процедура також передбачає додатковий час, який можна викоритати на вдосконалення технології, розробку експортної стратегії, пошук і залучення інвестицій тощо. У вас є 18 додаткових місяців, щоб визначитися з тим, в яких країнах бажаєте отримати патенти.
Підготуйтеся до розгляду патентної заявки
Після того, як подали патентну заявку, починається процес її розгляду. Він передбачає проведення експертиз. І саме на цьому етапі державна установа розглядає вашу заявку та схвалює (видає рішення, що заявлений винахід відповідає умовам патентоздатності) або відхиляє її. Під час цього етапу вам, можливо, доведеться відповідати на запити щодо додаткової інформації або, не виключено, внести зміни до заявки.
Спеціалісти IPSTYLE готові в будь-який момент проконсультувати та допомогти з патентуванням, так само як здійснити комплексний супровід патентування. Ми не лише проведемо пошук на новизну за всіма патентними базами та перевіримо можливість патентування за всіма вимогами, а й допоможемо скласти пакет необхідних документів, подати заявку та проконтролюємо весь процес, а за потреби - надамо рекомендації щодо комерціалізації інтелектуальної власності.