Діджиталізація в Дії - IPSTYLE Spark it!
5 Липня 2021

Діджиталізація в Дії

Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт про стимулювання розвитку цифрової економіки, або ж просто — законопроєкт Дія Сіті. Сьогодні коротко розповідаємо про особливості цього законопроєкту. Відразу зауважимо, що даний пост не стосується податкової частини Дія Сіті.

Дія Сіті — це правовий режим, який встановлюється мінімум на 15 років і стосується регулювання відносин між резидентами Дія Сіті-юридичними особами та найманими працівниками, гіг-спеціалістами чи фізичними-особами підприємцями.

Статус резидента Дія Сіті може набути будь-яка українська компанія, яка:

  • має в середньому 9 працівників/гіг-спеціалістів;
  • розмір середньомісячної винагороди працівнику або гіг-спеціалісту компанії становить 1200 євро;
  • компанія провадить господарську діяльність із комп’ютерного програмування, обігу віртуальних активів, здійснює консультування з інформатизації, видання комп’ютерних ігор та іншого ПЗ, надання ПЗ у режимі онлайн, здійснює керування веб-сайтами, проведення кіберспортивних змагань;
  • частина доходу від господарської діяльності компанії у вказаних сферах становить 90% від її загального доходу.
  • Юридична особа набуває статусу резидента Дія Сіті з дня внесення її до електронного реєстру. При цьому, цей статус повинен підтримуватися щорічно шляхом надання звітів.

Хто ж такий гіг-спеціаліст? “Гіг” походить від англ. — gig-worker та gig-economy. Це фізична особа, яка не зареєстрована як ФОП, але надає послуги чи виконує роботи на користь резидента Дія Сіті, при цьому не будучи його працівником. Законопроєктом навіть передбачені соціальні гарантії для гіг-спеціалістів:

  • щорічна оплачувана перерва (аналог відпустки) строком 17 днів;
  • оплачувана перерва у зв’язку із пологами строком 56 днів;
  • строк роботи не має становити 40 годин на тиждень, проте може бути змінений за згодою сторін;
  • якщо не погоджено інше, резидент Дія Сіті повинен визначити робоче місце гіг-спеціаліста та забезпечити необхідними для виконання завдань засобами.
  • Додатково, резидент Дія Сіті повинен буде сплачувати за гіг-спеціаліста ЄСВ.

Найголовніше — які відносини між резидентами Дія Сіті та гіг-спеціалістами? Цьому питанню присвячена основна частина законопроєкту:

  • договір, який укладається між резидентом Дія Сіті та гіг-спеціалістом називається гіг-контракт, і за свою суттю є цивільно-правовим договором про надання послуг чи виконання робіт;
  • укладення та виконання гіг-контракту не є підприємництвом, та не породжує виникнення трудових відносин;
  • за замовчуванням, завдання за гіг-контрактом можуть встановлюватися з використанням електронних засобів (електронна пошта, онлайн сервіс). В ІТ сфері часто використовуються такі платформи як GitHub, Trello та Jira та ін. Положення щодо можливості їх використання (для ідентифікації сторін та погодження завдань) зазвичай включалися у договори. А зараз це фактично легалізує закон! Це полегшить роботу ІТ компаній, особливо у випадках виникнення спорів із гіг-спеціалістом;
  • особливі положення законопроєкту стосуються переходу майнових прав інтелектуальної власності на створені гіг-спеціалістами твори (наприклад, комп’ютерні програми, дизайн тощо). Законопроєктом прямо передбачається, що майнові права інтелектуальної власності належать замовнику, тобто резиденту Дія Сіті з моменту їх виникнення у гіг-спеціаліста;
  • вперше на законодавчому рівні надано регулювання NDA (угода про нерозголошення), NCA (угода про неконкуренцію) та NSA (угода про непереманювання) та встановлена можливість стягнення компенсації за їх порушення.

Як бачимо, законопроєкт Дія Сіті — це великий крок у бік діджіталізаціі економіки, що не може не радувати!

Изображение
Отримайте рішення
Залиште ваш запит
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом та підберемо оптимальний варіант для вирішення вашого питання!
Залишаючи заявку я даю згоду на обробку моїх персональних даних