2 нових закони: реформування сфери інтелектуальної власності продовжується - IPSTYLE Spark it!
1 Вересня 2020

2 нових закони: реформування сфери інтелектуальної власності продовжується

Новим етапом реформування ІР-сфери в Україні стало прийняття 16 серпня 2020 року одразу двох нових законів.

Нагадаємо, що 16 червня 2020 року, було прийнято перший закон, відповідно до якого має бути створено Національний орган інтелектуальної власності (НОІВ). Наступним етапом реформування ІР-сфери в Україні стало прийняття 16 серпня одразу двох нових законів, які вносять вже більш предметні зміни в законодавство, що безпосередньо регулює правову охорону ІР об’єктів — винаходів, корисних моделей, промислових зразків та торговельних марок.

ТОРГОВЕЛЬНІ МАРКИ. ЩО НОВОГО?

1. Додано підстави для відмови в реєстрації ТМ: не можуть бути зареєстровані позначення, які відтворюють назви сортів рослин та географічних зазначень.

2. Врегульовано питання реєстрації ТМ (не)добросовісним дистриб’ютором (агентом/представником). Законом передбачено:

  • право іноземного правовласника вимагати у судовому порядку визнання ТМ недійсною або передання йому прав на таку ТМ, якщо в Україні ТМ зареєстрована недобросовісним дистриб’ютором;
  • разом з тим, за дистриб’ютором залишається право довести добросовісність своїх дій (показати згоду іноземного правовласника на реєстрацію ТМ на своє ім’я в Україні).

3. Нова процедура подання опозицій за заявками на ТМ та зареєстрованими ТМ.

  • Відтепер будь-хто може подати опозицію проти реєстрації ТМ протягом 3 місяців з моменту публікації відомостей про заявку на ТМ (тобто для відліку тримісячного строку ми матимемо фіксовану дату). Раніше ж таке заперечення можна було подати не пізніше ніж за 5 днів до моменту реєстрації ТМ, при цьому момент реєстрації ТМ можна було визначити лише орієнтовно.
  • Для осіб, які подавали опозицію додатково передбачено можливість post-grant opposition — оскаржити остаточне рішення про реєстрацію ТМ (якщо спірну ТМ все ж зареєстрували) до Апеляційної палати НОІВ протягом 2 місяців з моменту отримання рішення про реєстрацію.

ПРОМИСЛОВІ ЗРАЗКИ. ЩО НОВОГО?

1. Індивідуальний характер – новий критерій охороноздатності промислового зразка!

  • Цей критерій передбачений в Угоді про асоціацію і допоможе боротися з тими, хто реєструє на себе генератори, двигуни, гальмівні колодки тощо, а потім блокують ринок для виробників, вимагаючи сплати “роялті”.

2. Свідоцтво замість патенту. Відтепер охоронним документом на промисловий зразок буде свідоцтво. Раніше таким документом був патент. Така зміна скоріше косметична і зроблена з ціллю приведення національного законодавства у відповідність до європейських стандартів.

3. Одна заявка — 100 промислових зразків.

  • Передбачено можливість подавати в одній заявці до 100 промислових зразків, що належать до одного класу Міжнародної класифікації. Це відповідає практиці європейських країн і водночас значно здешевлює і спрощує реєстрацію.

4. Промисловий зразок тепер не обов'язково реєструвати? Поряд з охороною зареєстрованих промислових зразків законом передбачено охорону і для незареєстрованих.

  • Незареєстровані промислові зразки охороняються протягом 3 років (для порівняння зареєстровані до 25 років).
  • Із незареєстрованого промислового зразка випливає лише право забороняти іншим його використання, а отже правовласник не має змоги ліцензувати чи передавати права на нього.

5. Post-grant opposition

Свідоцтво на зареєстрований промисловий зразок тепер можна буде визнати недійсним не тільки в судовому, а ще й в адміністративному порядку. Як? Шляхом звернення із заявою до Апеляційної палати НОІВ.

ВИНАХОДИ І КОРИСНІ МОДЕЛІ. ЩО НОВОГО?

1. Звужено перелік об’єктів, які можуть бути об’єктами патентування.

  • Не підлягають патентуванню — хірургічні чи терапевтичні способи лікування людини або тварини, способи діагностики організму людини або тварини, процеси клонування і редагування геному, використання людських ембріонів для промислових або комерційних цілей.
  • Об’єктом корисної моделі може бути пристрій чи спосіб (процес) і не може — речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини.

2. Передбачено нові можливості для захисту прав на винаходи.

  • Також, нові закони передбачають можливість для третіх осіб подавати заперечення та зауваження щодо заявок на винаходи. Найважливіше що це дає власникам патентів — можливість моніторити та виявляти заявки на потенційно конфліктні рішення на етапі їх розгляду і через подання зауважень чи заперечень запобігати видачі патентів на них. Тим самим ми отримуємо можливість не витрачати час та гроші на визнання патентів недійсними в судовому порядку.
  • З іншого боку, якщо ви заявник за заявкою на винахід, тепер доведеться ставитися до етапу подачі заявки ще прискіпливіше, адже будь-хто в процесі розгляду вашої заявки може подати свої зауваження чи заперечення щодо неї.

3. Post-grant opposition. Як і щодо промислових зразків та ТМ, передбачається можливість визнання патенту на винахід і на корисну модель недійсним в адміністративному порядку шляхом подачі заяви до Апеляційної палати НОІВ:

  • для патенту на корисну модель – протягом строку його дії та після його припинення;
  • для винаходу – протягом дев’яти місяців з дати видачі.

4. Часткова відмова від прав на винахід та корисну модель.

Такий механізм був законодавчо передбачений і раніше, але не мав визначеного порядку застосування. Тепер прямо врегульовано, що для часткової відмови потрібно подати відповідну заяву до відомства та внести відповідні зміни до формули винаходу чи корисної моделі. При цьому, якщо вносяться зміни до формули винаходу проводиться повторна експертиза за новою редакцією формули.

***

Прийняття цих законів є одним із наймасштабніших оновлень законодавства у сфері ІР за всю історію незалежності. Для нас це однозначно крок вперед, який дає хорошу основу для реформування сфери, але тільки один з перших необхідних кроків. Тепер у Кабміну є 6 місяців (тобто до 17 лютого 2021) для адаптації решти нормативної бази до цих законів та їх впровадження. Тому продовжимо тримати вас в курсі розвитку подій!

Изображение
Отримайте рішення
Залиште ваш запит
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом та підберемо оптимальний варіант для вирішення вашого питання!
Залишаючи заявку я даю згоду на обробку моїх персональних даних