ТОП-10 запитань про домени - IPSTYLE Spark it!
2 Квітня 2019

ТОП-10 запитань про домени

Відповідаємо на 10 найпоширеніших питань про домени.

1. Що таке доменне ім’я?

Законодавство про телекомунікації визначає доменне ім’я як частину ієрархвчного адресного простору мережі Інтернет, яка центрально адмініструється, обслуговується групою серверів і має унікальне найменування. Однак, якщо оперувати більш простими термінами, то це унікальне ім’я, що забезпечує адресацію в мережі Інтернет і що важливо – індивідуалізує ресурс з-поміж ряду інших. Наприклад, сайт на якому ви читаєте цю інформацію, присвячений послугам патентно-юридичної компанії IPStyle, і в мережі знаходиться під доменним ім’ям ipstyle.ua. Таким чином, доменне ім’я ipstyle.ua не лише направляє Вас на сайт, на якому Ви можете ознайомитись з послугами нашої компанії, а і відрізняє наш ресурс (сайт) від інших, що розміщені під іншими доменними іменами в мережі.

2. Яке обрати доменне ім’я?

При виборі доменного імені треба розуміти, яку інформацію міститиме ресурс, який Ви бажаєте розмістити під доменним іменем. У більшості випадків перевага надається фірмовому найменуванню компанії; бренду, під яким здійснюється виробництво, продаж товарів чи надаються послуги; видуманій назві, що має певний зв’язок з інформацією ресурсу. Не забувайте, що реєструючи доменне ім’я не можна порушити прав власників зареєстрованих в Україні знаків для товарів і послуг (і навіть якщо такі знаки не зареєстровані, але є добре відомими брендами в Україні чи світі). Доменне ім’я повинно бути коротким, однак чітко асоціюватись зтоварами / послугами, що надаються особою. Багато хто намається зареєструвати загальну назву в якості доменного імені (наприклад, hlib.com.ua чи trademark.org), однак зверніть увагу на те, що така стратегія є не зовсім вдалою, адже, по-перше, загальна назва не надає розрізняльної здатності Вашим послугам, а, по-друге, захистити свої права в судовому порядку, якщо третя особа зареєструє подібне доменне ім’я, буде вкрай важко, адже довести права інтелектуальної власності на подібне позначення буде значно складніше.

3. Що таке доменний рівень? На яких доменних рівнях реєструються приватні доменні імена?

Система доменних імен (DNS) має ієрархічну структуру і візуально її можна уявити у вигляді перевернутого дерева чи коріння дерева. Принцип її побудови полягає в тому, що право реєстрації доменних імен на нижчому рівні делегується адміністраторами вищих рівнів доменної ієрархії. Наприклад, припустимо, що існує наступне доменне ім’я patent.ipstyle.kiev.ua. В данному доменному імені .ua – домен верхнього рівня; .kiev – домен другого рівня; . ipstyle – домен третього рівня; patent – домен четвертого рівня. Приватні доменні імена реєструються в публічних або приватних доменах вищого рівня, тобто другому і далі (однак сьогодні навіть існує можливість отримати доменне ім’я верхнього рівня – так звані нові доменні імена вищого рівня (new gTLD). Ви можете обрати будь-який з рівнів, однак варто зважати на правила реєстрації доменних імен на кожному з доменних рівнів.

4. Які існують доменні зони для реєстрації доменних імен? Який домен верхнього рівня обрати?

Якщо Ваша діяльність орієнтована на український рівень, обирайте національний домен вищого рівня (.ua). Аналогічний принцип варто застосовувати для вибору доменного імені в будь якому іншому національному домені (.ru, .by, .kz), що іменуються ссTLD (country code top-level domain), також пам’ятайте про регіональні доменні зони, наприклад .eu (домена зона Європейського Союзу). Якщо ж Ваша діяльність не зв’язана чітко з певною державою, мовою чи іншими елементами не стосується певного ссTLD, то варто обрати загальний домен верхнього рівня (gTLD), якими наприклад є домени .com, .org, .net.

5. Що таке new gTLD?

До 2013 року ыснувало лише близько 2 десятків загальних доменів верхнього рівня, в яких можна було зареєструвати доменне ім’я. Однак Організація щодо підтримки загальних доменних імен (англ. – GNSO), що діє при ICANN в 2005 році розпочала підготовку до впровадження нових загальних доменних імен, метою чого є зміна системи управління інфраструктурою Интернету, підвищення конкуренції, впровадження іновацій і поліпшення споживацького вибору. Таким чином, у найближчій перспективі буде впроваджено близько 2000 new gTLDs. На сьогодні отримати доменні імена можна в таких доменних зонах: boutique, .expert, .gallery, .сlothing, .holdings, .shoes, .democrat, .dance, .guru, .xxx і навіть .domains та багато інших.

6. Що таке ICANN?

ICANN або Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, а у перекладі Інтернет корпорація з управління доменними іменами і IP-адресами є неприбутковою організацією, що була створена в 1998 році Міністерством торгівлі США з метою управління мережею Інтернет. З тогочасу до функцій ICANN відноситься присвоєння і розподілення IP-адрес, управлыння системою доменів, акредитація реєстраторів доменних імен вищого рівня, розробка і впровадження стратегії розвитку Інтернету.

7. Що таке IDN?

IDN або Internationalized Domain Names – доменні імена, що включають символи національних алфавітів і поділяються на повні IDN домени, в яких домен верхнього рівня складається з національних символів (наприклад, айпістайл.укр) або часткові IDN домени, другий або третій доменний рівень яких містить відповідні символи (наприклад, айпістайл.com.ua). IDN домен для зручності відтворення в системі доменних імен представлений у двох формах: символами національного алфавіту – Unicode (наприклад, айпістайл.com.ua) і символами для внутрішнього читання літер системою – ASCII (наприклад, xn—80aa0abkvoi3f.com.ua). З 19 листопада 2010 році запущено реєстрацію IDN (кириличних) доменів в доменних зонах com.ua і kiev.ua, а в 2013 році Україна отримала національний домен українською – .укр, а також з'явилась можливість використовувати апостроф у украънських IDN доменах.

8. Що таке UDRP?

UDRP (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy, а у перекладі – Єдина політика розв'язання доменних спорів) – процедура вирішення доменних спорів, що була запропонована Всесвітньою організацією інтелектуальної власності,прийнята ICANN і впроваджена 1 грудня 1999 року. Дана процедура застосовується переважно щодо доменних імен другого рівня в усіх загальних доменів вищого рівня. Ціллю впровадження даної процедури був захист прав власників торговельних марок від найбільш кричущих порушень прав на торговельні марки при реєстрації доменних імен.

9. Що таке кіберсквотинг (cybersquatting) та тайпсквотинг (typosquatting)?

Кіберсквотинг (англ. – cybersquatting) – вид порушення в мережі Інтернет, що полягає у реєстрації третіми особами доменних імен з порушенням прав власників комерційних позначень (торговельних марок, комерційних найменувань тощо), а метою реєстрації при цьому є отримання вигоди чи переваг у конкуренції. В свою чергу тайпсквотинг (typosquatting) є різновидам кіберсквотингу і полягає в тому, що в якості доменних імен реєструються не ідентичні торговельні марки, а з допущенням друкарських помилок. Тайпсквотинг розрахований на те, що більшість користувачів роблять помилки, не знають правильного варіанта написання слів чи плутають літери тощо (наприклад, тайпсквотингом буде вважатись реэстрація доменного імені ipstile.com.ua).

10. Які існують особливості реєстрації доменних імен в домені .ua?

Реєстрація доменних імен другого рівня в домені .UA відрізняється від реєстрації третього і наступних рівнів, а також від реєстрації в загальних доменах верхнього рівня тим, що вимагає наявності торговельної марки (прав на використання певного позначення в доменному імені, що підтверджується відповідними документами – свідоцтво на знак, виписка стосовно дії на території України знеака за міжнародною реєстрацію, ліцензійний договір) як обов'язковоъ умови реєстрації доменного імені. При цьому слід звернути уваги, що відповідна торговельна марка, а точніше її словесна частина, повенні чітко співпадати з доменним іменем і будь-які відтворення літер графічними елементами не допускаються.

Отримайте рішення
Залиште ваш запит
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом та підберемо оптимальний варіант для вирішення вашого питання!
Залишаючи заявку я даю згоду на обробку моїх персональних даних