Перш ніж подавати заявку на патент, важливо перевірити технічну розробку на відповідність таким критеріям, як новизна та винахідницький рівень. Зробити це можна, здійснивши потентний пошук. Ірина Ортинська, керівниця Практики управління інноваціями IPSTYLE у нашому бліц-інтерв’ю відповідає на запитання, що зазвичай цікавлять винахідників в частині цього дослідження…
Чому патентний пошук важливий?
Патенти та опубліковані заявки на них є важливим джерелом інформації для визначення новизни та винахідницького рівня рішення, яке розробили ви або хтось інший до вас. Ця інформація дає розуміння, чи можна отримати патент на ваш винахід, чи ні. Вона також допомагає дослідити дійсність або юридичну силу наявного патенту. Окрім того, знання про те, які винаходи заявлені в патентах, вкрай важливе для того, щоб уникнути проблем із порушенням чужих патентних прав.
З чого складається такий пошук?
У світі патентів є дві різні задачі: патентний пошук та аналіз патентної чистоти.
Prior art search — пошук опублікованих патентних документів для виявлення серед них опису аналогічного технічного рішення. Проводиться з метою виявити новизну розробленого рішення перед подачею на реєстрацію патенту.
Коли ми хочемо запатентувати своє рішення, ми проводимо патентний пошук: шукаємо, чи опубліковано десь у світі вже таке рішення, чи ще ні. Якщо ні, подаємо свою заявку та отримуємо патент. Завдання патентного пошуку рівня техніки – з'ясувати, чи можна запатентувати наше рішення.
Freedom to operate — вивчення діючих патентів для аналізу патентної чистоти розробленого продукту. Проводиться у випадках, коли ми збираємося випускати продукт на ринок якоїсь країни. Завдання такого пошуку – розібратися, чи не порушує наш продукт чиєїсь інтелектуальної власності.
Які можливі наслідки? Наведіть, будь ласка, приклади з практики
Почну з такого прикладу... Заявник розробив технологію спільного перегляду веб-сторінок (internet co-browsing) і до нас звернувся за допомогою в складанні заявки. При цьому вже мав попередні результати пошуку, проведений ще на початку розробки. Ми запропонували оновити пошук, оскільки рівень техніки (Prior art) охоплює всі документи, які стали відомими до дати подання заявки. Але він відмовився, адже був впевнений у новизні своєї технології. Згодом під час розгляду заявки експертиза встановила, що вона не відповідає умовам патентоздатності, а саме — незалежний пункт формули не є новим. Цікаво, що протиставним документом, на основі якого експертиза дійшла такого висновку, була китайська заявка, опублікована буквально за дві місяця до дати подання заявки нашим розробником.
Інший приклад — група заявників, які володіють мережею магазинів, розробили магазинний візок із вбудованим електронним пристроєм, що дозволяє здійснювати навігацію по торговельному залу та швидко здійснювати покупки. Як професіонали у своїй галузі, вони припустили, що можливо десь у світі вже є відповідне рішення, тож перед подачею заявки вирішили провести пошук. Дійсно, ми виявили кілька документів на аналогічні рішення. Утім ритейлери не здалися, а вирішили допрацювати своє та через деякий час повернулися з новою розробкою, яка отримала патентний захист.
Цікаво, що саме вони винайшли та запатентували?
Планшети (електронні пристрої), які є на кожному візку, потребують зарядження. Так, наприклад, для 100 візків потрібно 100 джерел живлення та певний час. Наші винахідники на кожен візок вмонтували електропровідні контактні пластини, спереду і ззаду. Достатньо під'єднати акумулятор на одному з візків до джерела живлення, а інші візки поставити в ряд, щоб усі вони заряджалися одночасно.
Тож перед тим, як переходити безпосередньо до патентування, рекомендую дослідити попередній рівень техніки, переконатися в новизні розробки, а за потреби — змінити, допрацювати рішення, і тільки після цього переходити до підготовки патентних документів.
Як відбувається пошук? Власне, де шукати патенти та заявки на них?
Зробити це можна в електронних базах даних, відкритих або комерційних. Приміром, тексти міжнародних патентів та заявок у базі даних PatentScope від Всесвітньої організації інтелектуальної власності доступні безплатно. Система PatentScope дозволяє здійснювати пошук в 118,9 млн. патентних документів, у тому числі 5 млн. опублікованих міжнародних заявок на патент за процедурою PCT.
Ще один ресурс — Espacenet, який пропонує безкоштовний доступ до інформації про винаходи та технічні розробки з 1782 року до сьогодні. Він містить дані про понад 150 мільйонів патентних документів з усього світу.
У випадках, коли потрібно провести пошук на певній території, то всі зарубіжні патентні відомства надають безоплатний доступ до своїх баз.
У своїй роботі я зазвичай обираю базу відповідно до предмету пошуку. Наприклад, якщо розробка стосується ІТ-сфери, то це буде пошук за даними Відомства США з патентів та товарних знаків (USPTO), бо це одне з небагатьох відомств, де дозволено software patents.
А якщо розробка стосується, приміром, нового тканинного матеріалу з підвищеними теплоізоляційними властивостями, то є сенс радше шукати не в Індії чи Австралії, а в Канаді.
На що звернути увагу під час патентних пошуків?
Кожен з винахідників є професіоналом в своїй галузі та обізнаний з новими тенденціями в ній. Але не потрібно свої знання обмежувати науковими або іншими публікаціями, розробками конкурентів на ринку, а бажано слідкувати за оновленням патентної документації.
Не варто покладатися суто на пошуки в мережі Інтернет. Так, пошуковики видають великий перелік результатів, утім лише деякі з яких будуть релевантними до предмету пошуку. Окрім того, пошук за документами більшості патентних відомств можливий мовою конкретної країни або англійською, що значно ускладнює обробку результатів.
Наприклад, спеціалісти IPSTYLE при проведенні патентних пошуків використовують поєднання ключових слів, індексів міжнародної патентної класифікації (МПК), булеві оператори та багато інших прийомів. І це дозволяє збалансувати повноту результатів (наскільки широким є пошук) та точність результатів (наскільки специфічним є пошук). Як результат, винахідник отримує звіт з аналізом найрелевантніших документів, а також усі знайдені патенти та патентні заявки.
Тому пошук відповідей на запитання, чи є ваш продукт новим на ринку та чи відповідає характеристикам об'єктів інтелектуальної власності, критеріям патентоспроможності тощо, краще доручити спеціалістам. Це зекономить ваш час, проте головне — мінімізує ризики та підвищить шанс на успіх патентування та подальшого масштабування винаходу, адже патентний пошук — це ще й вагоме джерело технічної інформації для R&D процесу.