Свобода панорами – це право фотографувати або знімати на відео споруди, пам'ятники архітектури, витвори мистецтва, скульптури, що знаходяться в громадських місцях, без запиту дозволу автора чи правовласника і безоплатно. У різних країнах воно регулюється по-різному і має свою судову практику.
Обсяг права на панораму може бути обмежений некомерційним використанням або навіть включати комерційне використання. Наприклад, в Естонії, Латвії, Литві можна вільно створювати і використовувати будь-які фото та відео архітектурних об’єктів за умови їх некомерційного використання. Тим часом в Іспанії та Португалії дозволяється і в приватних, і комерційних цілях.
В Україні 2023 року набув чинності новий Закон «Про авторське право і суміжні права», який запозичив досвід європейських країн і дещо вдосконалив правове регулювання свободи панорами. Утім ще залишаються певні прогалини.
Так, твори образотворчого мистецтва, твори архітектури, містобудування та садово-паркове мистецтво визначені як обʼєкти авторського права. Використання зображень таких творів, що постійно розташовані у доступних для громадськості місцях, допускається без дозволу суб’єктів авторського права і безоплатно, але із зазначенням імені автора і джерела запозичення за умови, що такі дії не мають самостійного економічного значення. Іншими словами – не для комерції.
Припустимо, ви створюєте і продаєте лінію одягу з відповідними зображеннями, принтами або знімаєте для тревел-блогу на YouTube-каналі, який монетизуєте. В обох випадках використання зображень підпадає під дію, що має економічне значення, оскільки зрештою йдеться про отримання прибутку. Це означає, що попередньо має бути дозвіл від суб’єкта авторського права. Зокрема того, хто є автором дизайну та в кого права, а не в кого об'єкт “на балансі”.
Закон водночас не дає визначення “постійного розташування” та “доступних для громадськості місць”. Так само поки що не регулює створення зображень творів архітектури та образотворчого мистецтва, які не є статичними.
Варто також зауважити, що в країнах ЄС теж дещо різняться визначення доступних для громадськості (вулиці, парки, площі тощо), як і самих об'єктів (архітектурний дизайн, графіті тощо).
Тому перш ніж починати зйомку скульптури чи якогось оригінального будинку, поцікавтесь законодавством країни і “статусом” об'єкта. Або порадьтесь із нами, написавши нам на адресу office@ipstyle.ua чи залишивши запит нижче.