Угода про нерозголошення. Що таке NDA і як працює на захист бізнесу? - IPSTYLE Spark it!
19 Лютого 2025

Угода про нерозголошення. Що таке NDA і як працює на захист бізнесу?

Предметом NDA є конфіденційна інформація або комерційна таємниця, найчастіше – що стосується інтелектуальної власності, ідей, технологій, бізнес-рішень, фінансів, клієнтської бази, маркетингових стратегій, партнерств, організації внутрішніх процесів тощо

NDA – non-disclosure agreement – угода про нерозголошення – договір про конфіденційність – договір про захист комерційної таємниці... назва може бути різною, а суть одна – такий вид договору укладають для захисту інформації. Зокрема, при партнерській співпраці, при наймі працівника, при залученні інвесторів, при залученні підрядників на проєкти з розробки, втілення креативних ідей, при наданні послуг клієнтам тощо.

Для чого потрібен NDA?

Для захисту будь-якого виду інформації, яка є цінною для її володільця, чи то це фізична особа, чи компанія. Найчастіше, це про інформацію, що стосується інтелектуальної власності, ідей, технологій, бізнес-рішень, фінансів, клієнтської бази, маркетингових стратегій, партнерств, організації внутрішніх процесів тощо.

Предметом NDA є конфіденційна інформація або комерційна таємниця. Не хочемо лякати нюансами законодавства, але зазначимо, що в Україні немає систематизованого регулювання для NDA. Тому в Україні положення, що стосуються захисту конфіденційної інформації або комерційної таємниці, можна знайти в Цивільному кодексі України, законах "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", "Про захист від недобросовісної конкуренції" і донедавна в Господарському кодексі України. 

Комерційна таємниця належить до об’єктів права інтелектуальної власності і в Цивільному кодексі України визначається як:

інформація, яка є секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв'язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію.

Ми запитали CEO IPSTYLE Ольгу Мартиш, чи укладає компанія IPSTYLE відповідні договори зі своїми працівниками та партнерами, а також її думку про те, чи потрібні бізнесу NDA в цілому:

В IPSTYLE ми укладаємо NDA з усіма працівниками, з клієнтами, підрядниками і часто навіть з компаніями, які залучаємо для консультування на власні потреби. Ми чудово розуміємо, що працюємо з надзвичайно чутливими активами наших клієнтів — їхніми ідеями, стратегіями, планами та інноваціями. Саме тому захист інформації є для нас пріоритетом. Ба більше, NDA — це не просто юридичний документ, а важливий інструмент вибудовування взаємної довіри. Він допомагає чітко визначити очікування та межі відповідальності кожної зі сторін ще на старті співпраці, що сприяє ефективній та прозорій взаємодії.

Текст
Ольга Мартиш, CEO IPSTYLE

NDA в контексті захисту IP

Більшість об’єктів права інтелектуальної власності охороняються після одержання охоронного документу. До того моменту слід бути обережними з розповідями про свої ідеї, адже існує ризик, що конкурент виявиться спритнішим і подасть об’єкт на реєстрацію раніше за вас. На цьому етапі краще або не розповсюджувати інформацію зовсім, або ділитись потаємним лише після підписання з такими особами NDA. Такий договір буде чітко окреслювати обсяг інформації, що підлягає охороні, строки охорони та відповідальність за несанкціоноване розголошення, спричинення витоку даних тощо. 

Для творців, винахідників, авторів, що працюють в команді, залучають інших осіб до співпраці, NDA обов’язковий інструмент для зменшення рівня переживань за свій проєкт (точно cпрацює краще, ніж приймати заспокійливі).

В Україні це працює, не дивлячись на складне законодавче регулювання, що доводить судова практика. Так, за обставинами справи №757/17647/19-ц, ТОВ (позивач) уклало з відповідачем NDA. ТОВ заявило, що відповідач порушив умови угоди та розголосив конфіденційну інформацію на своїх сторінках в Facebook та Linkedin, яку він отримав від ТОВ (а саме, відомості щодо контрагентів; інформацію про те, чим займається ТОВ та про попередні продажі продукту, який розробляло ТОВ).

Внаслідок такого розголошення ТОВ завдано збитки у формі упущеної вигоди, зокрема, один із замовників ТОВ відмовився співпрацювати через те, що той самий відповідач розголошує конфіденційну інформацію. Так, ТОВ було завдано збитки у формі упущеної вигоди, оскільки замовник відмовився від співпраці і ТОВ втратило реальну можливість отримати кошти в розмірі 10 000 доларів США. Печерський районний суд міста Києва рішенням від 2022 року задовольнив позов ТОВ і присудив порушнику сплатити упущену вигоду в розмірі 279,808 грн.

Важливі пункти в NDA

У договорі важливо все (справді, читайте все, навіть, “маленький шрифт”), але ось, які пункти ми особливо рекомендуємо не випустити з поля зору:

обсяг конфіденційної інформації

Краще визначити види інформації, які підлягають нерозголошенню за NDA. Це має бути та інформація, що є найбільш чутлива для бізнесу; та, що може бути предметом інтересу для конкурентів. Визначення на кшталт “вся інформація”  може бути ту мач і зрештою ускладнити доведення порушення в суді. І навпаки, невизначеність цього питання в цілому призведе до того, що NDA не буде працювати на вас.

заходи для збереження інформації

NDA може не лише забороняти розголошення інформації, але також покладати певні обов’язки на сторони для забезпечення її секретності. Це можуть бути заходи технічного, юридичного, організаційного характеру. Наприклад, зобов’язання користуватись лише корпоративними акаунтами та гаджетами в процесі виконання завдань, користуватись двофакторною аутентифікацією, зберігати документи, ключі у визначених місцях тощо. 

юрисдикція 

Законодавство кожної країни має свої особливості щодо захисту конфіденційної інформації. Уявімо ситуацію, що одна сторона за договором громадянин України, друга юридична особа в США, а інформація взагалі зберігається в європейських хмарних сервісах. Якщо забути визначити яке право регулює цей договір, то можна суттєво ускладнити процес доведення порушення умов договору, притягнення порушника до відповідальності. Адже якщо норма є в законі однієї країни, не значить, що це питання регулюється так само в іншій.

термін дії

В NDA має бути визначений термін дії, який може бути обмежений певною кількістю років або бути прив’язаним до певної події. Обирати термін дії слід виходячи з природи відносин між сторонами. Він не має бути таким, що ставить володільця інформації у ризикове становище, але також краще уникати зобов’язань берегти таємниці до скону, де це не є доречно. Також NDA повинен містити умови, за яких його дію може бути припинено (наприклад, у випадку завершення певного проєкту, порушення договору або за взаємною згодою сторін).

винятки

Як ми вже з вами визначили, вважати конфіденційною “всю інформацію” частіше нерелевантно. Більш того, певні види інформації все ж можуть бути у вільному доступі або розкриті за певних умов. Зокрема, йдеться про загальновідому, публічну інформацію або відомості, які можуть бути розкриті на запит органів державної влади, судів або ж за спільною згодою сторін.

відповідальність за порушення

Останнє, але не за важливістю. Якщо відбувся витік конфіденційної інформації і особа, що допустила його, встановлена, то за класичним NDA на неї може бути накладене стягнення, найчастіше штраф або відшкодування шкоди. Штраф не може бути захмарно високим, оскільки суд цілком може визнати таку санкцію не співмірною з порушенням. Але, звісно, визначати пороги треба залежно від важливості та обсягів інформації. Додатково, конфіденційна інформація може бути поділена на категорії, до кожної з яких є різні рівні допуску, а відповідно і різні рівні відповідальності за порушення зобов'язань.

Так, у справі Adcor Industries, Inc. проти Beretta U.S.A. Corp. апеляційний суд штату Меріленд підтвердив зменшення розміру збитків з 20 мільйонів доларів до 1 долару США. Виробник зброї Beretta був зацікавлений у виробництві власної версії гвинтівки і вступив у переговори з Adcor Industries, Inc. щодо використання технології, розробленої Adcor. Beretta порушили NDA, але суду не вистачило доводів Adcor для обґрунтування розміру збитків за порушення угоди про нерозголошення.

Зважаючи на все зазначене вище, ми не радимо брати перший ліпший шаблон NDA з гуглу, оскільки він не може враховувати специфіку вашої ситуації. А врахувати треба все від юрисдикцій сторін до рівнів відповідальності. 

Ми в IPSTYLE проконсультуємо щодо укладення NDA, почитаємо ваш договір на предмет ризиків, запропонуємо зміни, якщо вони потрібні, а також підготуємо новий NDA під ваш запит.

Авторка: Марія Кузьменко, IP юристка IPSTYLE

Отримайте рішення
Залиште ваш запит
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом та підберемо оптимальний варіант для вирішення вашого питання!
Залишаючи заявку я даю згоду на обробку моїх персональних даних