Патентування у ЄС

Вийти на європейський ринок зі своєю розробкою чи новою технологію хоче багато хто. Однак, для цього важливо знати основну інформацію про патенти у Європейському Союзі.

Запатентувати винахід у ЄС можна декількома способами:

 • подати національні заявки у патентні відомства потрібних країн. Наприклад, Німеччини, Франції, Угорщини;
 • подати одну регіональну заявку до Європейського патентного відомства (EPO).

Кожен з цих способів має свої переваги та недоліки. Розглянемо, наприклад, особливості подачі заявок до національних відомств:

 • таку заявку можна подати як на патентування винаходу, так і корисної моделі (у країнах, де вона передбачена). До речі, в деяких країнах, наприклад у Німеччині, строк отримання патенту на корисну модель становить лише 2-3 місяці;
 • заявка має бути складена національною мовою, а це означає додаткові витрати на патентний переклад;
 • збір за подачу потрібно сплачувати в кожній країні окремо.

У процесі патентування через Європейське патентне відомство (EPO) заявникам надається можливість подати єдину заявку, у результаті розгляду якої, заявник має право отримати патент дійсний одразу в ряді країн. З переліку 38 держав-учасниць EPO дозволено обрати необмежену кількість країн, які становлять інтерес для заявника.

Як це працює:

 1. На етапі подачі заявки, подається лише одна заявка на винахід в єдине відомство — EPO.
 2. Протягом процесу розгляду заявки, спілкування ведеться з єдиним патентним відомством — EPO.
 3. На етапі винесення рішення за результатами розгляду заявки на винахід передбачена можливість вибору саме тих юрисдикцій, у яких заявник зацікавлений.

У разі якщо ви подаєте заявку до Європейського патентного відомства:

 • можна подавати лише заявку на патентування винаходу;
 • патент автоматично діє на території Німеччини, Франції, Великої Британії, Швейцарії, Монако та Люксембургу. В інших країнах потрібно проходити процедуру валідації. Збір за валідацію у кожній країні сплачується окремо;
 • заявка подається однією з трьох офіційних мов — англійською, німецькою або французькою.

Зазвичай, якщо ви плануєте подавати заявку у одній-двох країнах, доцільніше подавати в національні відомства. Якщо ж країн 3 та більше, то найчастіше подача у EPO вигідніша.

Незабаром планується створити так званий унітарний патент, що діятиме на території 26 країн ЄС (не усі країни приєдналися до угоди) без додаткової валідації. Очікуваний час початку роботи унітарного патенту — кінець 2020 року.

Спеціалісти IPStyle проконсультують вас щодо цих та інших особливостей патентування і, в залежності від ваших потреб, підберуть оптимальну стратегію отримання патенту.