Захист на митниці

Митні органи здійснюють контроль за законністю перевезення товарів через кордон. Для сфери інтелектуальної власності митниця є своєрідним бар’єром від проникнення на територію України або вивезення за її межі контрафактних товарів. Для цього, в Україні діє Митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності України.

Так, особа, якій належать права на об’єкт інтелектуальної власності може подати до Державної фіскальної служби заяву про сприяння захисту майнових прав на належний їй об’єкт права інтелектуальної власності (наприклад, торговельну марку, промисловий зразок, корисну модель, тощо).

Проте варто зважати на певні особливості деяких об’єктів інтелектуальної власності для визначення, чи можуть такі об’єкти вноситися до Митного реєстру. Наприклад, якщо ваша  торговельна марка була зареєстрована тільки для певного класу послуг, то продукція іншої особи із маркуванням такою торговельною маркою не буде розцінена як контрафактна, адже порушення ваших прав не відбулося (порушенням є несанкціоноване використання торговельної марки для товарів і послуг, для яких вона зареєстрована). Тобто можна резюмувати, що внесення торговельних марок, зареєстрованих тільки для ряду послуг, не є доцільним та жодним чином не захистить ваші права інтелектуальної власності.

У заяві надається як інформація про об’єкт інтелектуальної власності — про виробника, транспортування, ознаки і т.д., так і, за наявності, відомості про контрафактні товари — можливі шляхи їх поставок (назви митниць), імпортери/експортери контрафакту і т.д. Інформація про об’єкт інтелектуальної власності вноситься до реєстру строком на 6 місяців або 1 рік з можливістю його продовження. На підставі даних реєстру здійснюється митний контроль та вживаються заходи щодо недопущення переміщення через митний кордон контрафактних товарів.

Не кожний товар, що містить об’єкт інтелектуальної власності може розглядатися як порушення і визнаватися контрафактом. Йдеться про “сірий” або паралельний імпорт, тобто ввезення з метою продажу оригінальних товарів, що були введені в цивільний обіг на території іншої країни, т. зв. вичерпання прав. Зокрема, згідно з українським законодавством власник може забороняти продаж товару і після введення його в цивільний обіг, лише у випадку наявності вагомих підстав забороняти  таке використання, як от у разі зміни або погіршення стану товару.

Зрештою, у разі виявлення ознак порушення прав інтелектуальної власності щодо товарів, пред’явлених до митного контролю та  оформлення, відповідні органи приймають рішення про призупинення митного оформлення, а такі товари розміщуються на складах  митниці до 10 робочих днів з можливістю продовження цього терміну ще на 10 днів.

У день прийняття рішення про призупинення митного оформлення митний орган повідомляє правовласника про факт порушення, а декларанта (особу, що переміщує товар) – про причини призупинення митного оформлення.

Далі події можуть розгортатися декількома шляхами:

1) якщо правовласник виявляє у призупиненому товарі ознаки контрафактності і порушення своїх прав він має:

  • звернутися до суду з відповідним позовом;
  • разом із порушником врегулювати спір у претензійному порядку, якщо це об’єктивно можливо (наприклад, законодавством передбачена можливість зміни ідентифікаційних знаків чи маркування на товарах або їх упаковці з метою усунення ознак порушень прав інтелектуальної власності, зокрема, на торговельні марки, промислові зразки) і сторони конфлікту бажають досягти примирення;

2) якщо правовласник не виявить порушення свої прав у перевезенні зупинених товарів, він може надати згоду на продовження митного оформлення.

У разі якщо протягом перших 10 робочих днів з моменту призупинення правовласник письмово не поінформує митні органи про звернення до суду/не звернеться до митних органів із клопотанням про продовження строку призупинення митного оформлення, то митне оформлення буде продовжено.

Спеціалісти компанії IPStyle надають повний комплекс послуг у сфері захисту прав інтелектуальної власності у митних органах:

  • підготовка пакету документів для внесення об’єктів інтелектуальної власності в Митний реєстр;
  • юридичний супровід реєстрації об’єктів інтелектуальної власності в митному реєстрі;
  • представлення інтересів в митних органах;
  • ведення переговорів із правопорушниками;
  • юридичний супровід судового захисту у разі виявлення контрафакту на митниці.

Внесення об’єкту інтелектуальної власності до Митного реєстру є додатковим “рятувальним кругом”, що забезпечує охорону ваших прав та інтересів. Спеціалісти компанії IPStyle допоможуть вам отримати допомогу зі сторони митниці у боротьбі з контрафактом та супроводять процес захисту ваших прав інтелектуальної власності.