Авторське право виникає з моменту створення твору в результаті інтелектуальної творчої діяльності автора.
Оскільки чимало творів, що охороняються авторським правом, нерідко використовуються за межами національних кордонів, склалася так звана система міжнародної охорони авторських прав, основу якої складають Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів (9 вересня 1886 року) і Всесвітня (Женевська) конвенція про авторське право (6 вересня 1952 року).
Автором твору завжди виступає фізична особа, тоді як власником майнових авторських прав можуть бути також і юридичні особи.
Усі авторські права поділяються на:
1) право на визнання людини автором твору;
2) право перешкоджати будь-якому посяганню на право авторства, здатному завдати шкоди честі чи репутації автора;
3) право використовувати або дозволяти використовувати твір під справжнім ім’ям автора, псевдонімом або без зазначення імені (анонімно);
4) право на недоторканність твору.
Немайнові права автора охороняються безстроково.
1) право на використання твору;
2) право дозволяти використання твору;
3) право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання;
4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Термін охорони майнових авторських прав, згідно з Бернською конвенцією, становить все життя автора та 50 років після його смерті. За законодавством окремих країн такі строки можуть відрізнятись, зокрема, в Україні вони сягають 70 років після смерті автора.
Об’єктами авторського права в більшості країн можуть бути твори в галузі літератури, науки і мистецтва, наприклад: книги, брошури та інші письмові твори, лекції, звертання, проповіді та інші подібного роду твори; драматичні і музично-драматичні твори; хореографічні твори і пантоміми, музичні твори з текстом або без тексту; кінематографічні твори; малюнки, твори живопису, архітектури, скульптури, графіки і літографії; фотографічні твори; твори прикладного мистецтва; ілюстрації, географічні карти, плани, ескізи і пластичні твори, що відносяться до географії, топографії, архітектури або наукам.
Авторське право не обмежене територіально і його дія поширюється майже на всі країни світу з моменту створення твору.
Хоча реєстрація авторського права і не є обов’язковою, проте вона надає вам ряд переваг, серед яких:
Згідно з нормами міжнародного законодавства охорона авторського права в одній країні автоматично поширюється практично на усі країни світу. Не дивлячись на це, в деяких випадках необхідна реєстрація авторського права за кордоном, наприклад в США. До того ж, реєстрація авторського права в державних органах тієї країни, в яких ви ведете бізнес, значно спрощує процес доведення свого авторства в цій країні.
Спеціалісти компанії можуть запропонувати широкий спектр послуг у сфері авторського права, зокрема:
Детальніше про особливості реєстрації авторського права на комп’ютерну програму.