ГЕОГРАФІЧНІ ЗАЗНАЧЕННЯ

2019-10-24

Нещодавно Президент України підписав новий Закон щодо правового регулювання географічних зазначень, що на два кроки вперед наблизило нас і до європейських стандартів та відповідальності одночасно. Чим відрізняються такі зазначення і яка їх основна функція, враховуючи популярність торговельних марок в нашому правовому середовищі, спитаєте ви. Відмінності існують, нижче коротко про них розповімо.

Географічні зазначення як і торговельні марки ідентифікують товар, який походить із конкретної території та має особливу якість, репутацію та інші характеристики, які обумовлені місцем походження і хоча б один з етапів виробництва товару (виготовлення/добування та/або приготування) відбуваються на конкретній  географічній території.

Пропонуємо переміститися в площину харчових продуктів, де досить часто цінність того чи іншого продукту пов’язана з місцем його виробництва/походження і.т.д. Так історично склалось, що в Закарпатті неможливо приготувати сир рокфор, адже рокфор не просто овечий сир, а сир виготовлений з молока конкретної породи овець, який  дозріває в природних печерах, де він колонізується особливим грибком Penicillium roqueforti, який росте виключно в печерах у передмісті  Рокфор-сюр-Сульзон, у Франції. І навіть якщо знайти іншу чудову печеру та дати їй назву “рокфор”, для того щоб овечий сир там дозрівав і покривався плісеневою, ви все одно не отримаєте той самий смак, а просто порушите право на географічне зазначення “рокфор” і введете в оману споживача. Категорія географічних зазначень існує для того, щоб захищати та культивувати локальне виробництво кожної з країн. Поміж іншим, перелік українських географічних зазначень зазнає збільшення вже сьогодні, адже до нього планують додати гуцульську овечу бринзу, мелітопольську черешню, закарпатське вино, карпатський мед та інші продукти, які підкреслять особливості українського столу як у нашій країні, так і закордоном.

Якщо порівнювати географічні зазначення із торговельними марками, варто зазначити, що під час реєстрації ТМ, експерти беруть до уваги позначення та його відповідність нормам Закону, а також несхожість до ступеня змішування із раніше зареєстрованими позначеннями. У випадку із географічними зазначеннями до уваги  береться і специфікація товару, який піддається правовій охороні та його відповідність для заявлених особливостей. Все це не є прямою вказівкою на те, що географічні зазначення  мають перевагу над знаками. Вони просто інші за своєю природою, та потребують відповідно іншого виду охорони, для того щоб виконувати свою функцію. Підтвердженням відмінностей, а не певних переваг між знаками і географічними зазначенням є і те, що не може бути зареєстровано географічне зазначення, яке схоже настільки, що його можна сплутати із чинним знаком для товарів і послуг в Україні, який має довготривале використання та відповідну репутацію, що як шлейф простягається за знаком.