Отримання відмови у реєстрації товарного знаку у РФ – не вирок для заявника

Ольга Третельницка, юристка департаменту торговельних марок та авторського права

2019-05-16

Кожного року стає все більшою кількість заявок на реєстрацію товарних знаків у Російській Федерації. Разом з тим, Федеральна служба інтелектуальної власності (ФІПВ) далеко не щодо всіх заявок виносить позитивне рішення.

Це пов’язано, в першу чергу, з тим, що перелік підстав, за якими можна винести попередню відмову, досить широкий. З іншого боку, причина таких відмов – часто дуже скрупульозний підхід експертів ФІПВ до оцінки знаку. Особливо в частині його відповідності умовам надання правової охорони.

Попередня відмова: що робити і які строки

Якщо ФІПВ виявляють підстави для відмови у реєстрації знаку, спершу вони направляють Повідомлення про результати перевірки відповідності заявленого позначення вимогам законодавства, чи так звану Попередню відмову. Таке повідомлення має попереджувальний характер і, у більшості випадків, якщо залишити його без відповіді, ви отримаєте Рішення про кінцеву відмову. Але попередня відмова на те й попередня, що передбачає право заявника направити експертам аргументи та обгрунтування, що усунуть виявлені перешкоди для реєстрації. В результаті розгляду мотивованої відповіді, експерт може прийняти рішення про реєстрацію знаку.

Після отримання повідомлення, заявник має 6 місяців для подачі мотивованої відповіді, з можливістю викласти всі аргументи проти доводів експертизи. Цей строк не підлягає продовженню. Платити мито за подачу такої відповіді також не потрібно.

Якщо відповідь заявника на попередню відмову не переконає експерта, заявнику направляється рішення про кінцеву відмову у реєстрації заявленого позначення.

Кінцева відмова: що робити і які строки

Кінцеву відмову можна оскаржити в досудовому, а потім і судовому порядку.

Досудовими провадженнями займається Палата з патентних спорів (ППС), що входить до структури ФІПВ. Щоб подати заперечення у ППС заявник має 4 місяці з дати направлення ФІПВ відповідного рішення про відмову у реєстрації товарного знаку. Сума державного мита за подачу заперечення залежить від підстави відмови.

Якщо строк на подачу заперечень пропущений, протягом наступних 6 місяців заявник має право його поновити. Однак обов’язково вказати і підтвердити причини, з яких визначений строк не був дотриманий. В такому випадку, сума держмита збільшиться.

Прийняття позитивного рішення та його затвердження є підставою для сплати мита за реєстрацію товарного знаку.

Якщо ж ППС відмовила у задоволенні заперечення, заявнику лишається прав на судове оскарження рішення про відмову. Таку категорію справ розглядає Суд з інтелектуальних прав.

Сфера пододання відмов вимагає наявності спеціальних знань, і найбільш правильним рішенням буде звернутися до патентних повірених и юристів. Спеціалісти допоможуть оцінити шанси реєстрації, розробити стратегію дій, сформулювати аргументовані докази для подолання відмови у реєстрації знаку. Таким чином клієнт отримає можливість зареєструвати знак у повному обсязі або частково для заявленого переліку товарів чи послуг.

Патентні повірені та юристи компанії IPStyle мають досвід у підготовці аргументованих відповідей на повідомлення експертизи ФІПВ та отриманні, в результаті, позитивного рішення про реєстрацію товарних знаків у Російській Федерацій. Тому, навіть отримання кінцевої відмови у реєстрації вашої ТМ – це ще не вирок.Детальніше (зовнішнє посилання) Детальніше (зовнішнє посилання PDF)