Дострокове припинення свідоцтва у зв'язку з невикористанням торгової марки


торгова марка, реєстрація ТМ Свідоцтво про реєстрацію торгової марки дає власнику право на її використання, виключне право дозволяти або забороняти таке використання. Але не всі заявники знають, існують не тільки права, але й обов'язки щодо використання торгової марки.

Так, відповідно до частини 4 статті 18 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», якщо знак не використовується в Україні повністю або щодо частини зазначених у свідоцтві товарів чи послуг протягом трьох років від дати публікації відомостей про видачу свідоцтва або від іншої дати після цієї публікації, дію свідоцтва на такий знак може бути припинено достроково. В даному разі будь-яка особа має право звернутися до суду із заявою про дострокове припинення дії свідоцтва повністю або частково.

Якщо ви плануєте зареєструвати торгову марку
- Часта помилка при реєстрації ТМ - подача заявки із зазначенням широкого переліку товарів і послуг, у тому числі і тих, для позначення яких не планується використовувати. Рік після реєстрації торгової марки не використовувати її можна, а от більше трьох - є ризики втрати прав.

Якщо ви власник торгової марки
- Використовуйте зареєстровану торговельну марку, а також потурбуйтеся про докази такого використання.
Слід зазначити, що багато питань виникає з використанням видозмінених торгових марок. Наприклад, компанія зареєструвала ТМ з графічним зображенням у 1996 році, в 2000 році в результаті ребрендингу почала використовувати видозмінене зображення. У даному випадку відповідно до частини 4 статті 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» знак вважається використаним, якщо його застосовано у формі зареєстрованого знака, а також у формі, що відрізняється від зареєстрованого знака лише окремими елементами, якщо це не змінює в цілому відмітності знака. До речі, внести зміни в свідоцтво щодо самого зображення не можна. Тому, якщо зміни торгової марки значні, необхідно подати нове позначення на реєстрацію в якості ТМ.

Якщо Ви плануєте достроково припинити дію торгової марки конкурента у зв'язку з невикористанням
- Перш ніж подавати до суду позов про дострокове припинення дії ТМ, потурбуйтеся про докази такого невикористання. Наприклад, ви вважаєте, що торгова марка не використовується в 36 класі для банківських послуг - напишіть запит до НБУ щодо видачі ліцензії для банку з позначенням спірної ТМ.

У достроковому припиненні дії свідоцтва на торгову марку є свої особливості, в яких важко розібратися без глибоких знань у сфері інтелектуальної власності. У зв'язку з цим рекомендується звернутися до патентного повіреного за повноцінною консультацією.


Якщо вас зацікавила ця стаття, вам також можуть бути цікаві:
Навіщо потрібна реєстрація торгової марки?
Про що потрібно пам'ятати, вибираючи класи при реєстрації торгової марки?
Чому вам можуть відмовити в реєстрації торгової марки?
На що необхідно звернути увагу при реєстрації ТМ