“Ми виходимо з ЄС і про другий референдум або про те, щоб повернути назад, не може бути й мови”, — Тереза Мей, прем’єр-міністр Великобританії


Повернемось до витоків
​23 червня 2016 року британський народ визначився зі своїм місцем в європейській спільноті та прийняв на референдумі рішення щодо виходу Сполученого Королівства зі складу Європейського Союзу, а вже 29 березня наступного року уряд Великобританії офіційно заявив про вихід з ЄС.

Згідно Договору про Європейський Союз у сторін є можливість протягом двох років (до 30 березня 2019 року) провести переговори та досягти згоди з усіх спірних питань, що є наслідком такого виходу, в т.ч. і щодо дії торговельної марки Європейського Союзу — Europian Union Trademark (EUTM) на території Великобританії після вказаної дати.

Це означає, що незалежно від компромісу, який буде досягнуто в результаті переговорів, законодавство Європейського Союзу, в тому числі і щодо EUTM, більше не буде діяти на території Великобританії.

​Чому це важливо
​Єдина торговельна марка є одним із вагомих досягнень та надбань Європейського Союзу. Основною перевагою ТМ ЄС є можливість отримати правову охорону знаку у всіх (поки що) 28 країнах-членах організації за розумні кошти, подаючи для відповідної реєстрації лише одну заявку. Тож перспектива її втрати на території Великобританії може призвести як до збільшення фінансових втрат її власників, так і до можливого збільшення кількості порушень ТМ на даній території.

​Поточний статус переговорів
​28 лютого 2018 року громадськості був представлений Проект Угоди про вихід Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з Європейського Союзу та Європейського Співтовариства з атомної енергії. Із повним текстом проекту угоди можна ознайомитись тут https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/draft_agreement_coloured.pdf.
​А на переговорах щодо Brexit 19 березня цього року Лондон та Брюссель досягли згоди з ряду важливих питань, які увійдуть в остаточний текст угоди про вихід Британії з ЄС, в тому числі і щодо питань інтелектуальної власності. Переговори по суті щодо всіх питань повинні завершитися до жовтня 2018 року.Також представники ЄС та Великобританії дійшли згоди щодо перехідного періоду, який буде тривати 21 місяць: з 29 березня 2019 року до 31 грудня 2020 року. Протягом вказаного часу сторонам надається право підготувати та пристосувати чинне законодавство та всі інші сфери життя, пов’язані із Брексітом, до остаточних наслідків такого виходу. У цей період Великобританія зможе користуватися всіма правами країни-члена ЄС, залишаючись на єдиному ринку, але не зможе брати участь в процесі прийняття рішень в Євросоюзі.

​Що нас чекає в сфері інтелектуальної власності
​П’ять зі ста сторінок Проекту Угоди про вихід з ЄС присвячені питанням інтелектуальної власності.
​Наводимо нижче ключові положення проекту, вже погоджені сторонами на переговорах 19 березня.

​Збереження прав ІВ:
​1. власники вже зареєстрованої ТМ ЄС по регіональній та міжнародній процедурах автоматично та без проведення додаткових експертиз стають власниками ТМ Великобританії для того ж позначення та переліку товарів і/або послуг із збереженням пріоритету;
​2. дата для продовження строку дії реєстрації ТМ у Великобританії співпадає із такою же датою для ТМ ЄС, на базі якої національна ТМ була виділена;
​3. особи, які подали заявки на реєстрацію ТМ в ЄС до закінчення перехідного періоду, протягом дев’яти місяців після закінчення такого періоду мають право подати відповідні заявки на реєстрацію такого ж позначення у Великобританії, для того ж самого переліку товарів і/або послуг та із збереженням заявленого пріоритету;

​Анулювання та визнання недійсною ТМ ЄС:
​4. анулювання дії ТМ ЄС та визнання її недійсною призводить до таких же наслідків щодо ТМ Великобританії, за умови, що такий процес був розпочатий до закінчення перехідного періоду та що причини для анулювання та недійсності ТМ ЄС передбачені законодавством Сполученого Королівства і для національних реєстрацій;
​5. дія ТМ не підлягає достроковому припиненню на підставі того, що відповідна ТМ ЄС фактично не використовувалась на території Сполученого Королівства до закінчення перехідного періоду;

​Вичерпання прав ІВ:
​6. права інтелектуальної власності, які були вичерпані як в ЄС, так і у Сполученому Королівстві до закінчення перехідного періоду на умовах, передбачених законодавством Союзу, залишаються вичерпаними на території двох сторін.

​Запропонованими в проекті, але ще остаточно не погодженими, залишаються наступні питання:
​1. чи буде автоматичне набуття прав на ТМ ЄС у Великобританії (див. п. 1 вище) безоплатним;
​2. необхідність подання додаткових документів та внесення оновлених даних стосовно адреси для листування у Великобританії щодо автоматично зареєстрованих ТМ в цій країні.
​Як бачимо, обидві сторони погоджуються із загальним принципом щодо недопущення втрати прав інтелектуальної власності, спричинених виходом Великобританії з ЄС.

​Подальші дії:
​Наявний стан речей підтверджує, що жодних негативних наслідків та підстав для занепокоєння для власників торговельних марок ЄС на даний момент не існує.

​​Від себе додатково рекомендуємо:
​1. визначайтесь із країнами, на території яких бажаєте отримати правову охорону ТМ: якщо все зводиться лише до Великобританії, то радимо реєструвати Ваше позначення виключно в цій країні без заявлення всього ЄС;
​2. більш конкретно та чітко прописуйте пункт “територія” в ліцензійних угодах та інших договорах, посилаючись при цьому на “ЄС”;
​3. продовжуйте стежити за дискусіями та новинами стосовно Brexit, щоб дізнатися про подальший статус переговорів сторін, який планується поновити в червні цього року.

А ми, в свою чергу, будемо продовжувати інформувати Вас про розвиток ситуації та забезпечувати своєчасне оновлення інформації щодо Брексіту та його наслідків.
юрист IPStyle
Оксана Падох