Як уникнути звинувачення у порушенні патентних прав (при виведенні нового продукту на ринок)


патентні права, порушення патенту, порушення патентних правНещодавно у США по справі Zimmer Holdings проти Stryker Corp, винесено рішення, згідно якого Zimmer Holdings Inc зобов'язана заплатити Stryker Corp більше $ 228 млн за порушення патентів на медобладнання. Обидві компанії - великі виробники ортопедичних пристроїв імпульсного промивання, які використовуються під час операцій. Таких рішень про виплату компенсацій за порушення патентних прав безліч не тільки у США, а й у європейських, азіатських і навіть у країнах колишнього СРСР.

Фактично кожна компанія, яка виходить на ринок з новим продуктом, опиняється під загрозою звинувачення в порушенні патентних прав. Займаючись захистом прав інтелектуальної власності за кордоном, можу сказати що питання «А чи не подадуть на мене до суду в США?» задається частіше ніж «Як захистити свої права в США?». Абсолютно виключити ризик звинувачення у порушенні патентних прав можна тільки не виходячи на ринок, а ось мінімізувати ризики можливо.

Одним з основних способів мінімізації ризиків є проведення патентного дослідження, яке на Заході називають Freedom to Operate (FTO), дослівно ще називають Свобода Діяти. Ще 10 років тому проведення FTO було характерно тільки фармацевтичній сфері, але зараз у зв'язку з почастішанням звинувачень у порушенні патентних прав, таке дослідження актуальне і для інших сфер, наприклад IT, електроніки, а також агропромисловості.

Від традиційного патентного пошуку дане дослідження відрізняється як постановкою питання - «Чи не порушую я патентних прав?», так і областю пошуку. Наприклад, стоїть завдання вивести новий смартфон на ринок. При FTO проводять пошук за поданими заявками і виданими патентами не тільки на смартфони, а і на його складові - процесор, пам'ять, wi-fi модуль.

Після того як релевантні документи знайдені, проводиться аналіз - чи буде новий продукт порушувати права третіх осіб. У даному випадку є кілька факторів:

1) територія - враховуючи, що патент має територіальний характер, то запатентований продукт в США не забороняє використання об'єкта на території інших країн;

2) статус - патент щорічно необхідно підтримувати в силі, і якщо патент не продовжено і не може бути відновлений, то запатентовану технологію можна використовувати без порушення прав третіх осіб;

3) обсяг охорони - обсяг захисту винаходу визначається формулою винаходу, і відповідно порушенням прав є використання всіх ознак незалежного пункту формули. Наприклад, якщо запатентовано пристрій який складається з А, Б, С, Д, а Ваш пристрій складається тільки з А, Б, С, то в даному випадку це не буде вважатися порушенням прав.

Навіть якщо за результатами такого дослідження Ви не можете виводити продукт на ринок, не варто впадати у відчай. Ви можете звернутися до власника патенту з пропозицією його викупити, отримати ліцензію на використання продукту, а якщо не вдалося домовитися - знайти варіанти для заперечування чужого патенту.

Марія Ортинська, директор компанії IPStyle


Якщо Вас зацікавила дана стаття, Вам також можуть бути цікаві:
Патентування промислових зразків в Європейському союзі
Міжнародне патентування за процедурою РСТ (Patent Cooperation Treaty)
Патентний моніторинг — козир у конкурентній боротьбі
Хто володіє інформацією, той володіє світом або навіщо проводити патентний пошук
Патентний пошук як інструмент конкурентного дослідження