Патентування промислового зразка не у всіх випадках є доцільним або фінансово доступним


патентование, полезная модель, изобретение Кожна компанія при виведенні на ринок нових продуктів замислюється про захист прав інтелектуальної власності, але як правило приділяє належну увагу тільки реєстрації торгових марок. А ось про захист зовнішнього вигляду продукції, наприклад, упаковки, етикетки, оригінального дизайну пляшки, моделі одягу або зовнішній вигляд інших видів продукції - досить часто забувають.

Патентувати зразок?

У більшості країн світу для придбання прав на промисловий зразок потрібна державна реєстрація. Так, відповідно до частини 1 статті 465 Цивільного кодексу України майнові права інтелектуальної власності на промисловий зразок є дійсними з дати, наступної за датою їх державної реєстрації. Але наприклад законодавство Європейського Союзу (ЄС) має альтернативу. Так, відповідно до частини 1 статті 11 Регуляцій про промислові зразки зовнішній вигляд продукції може отримати захист на період 3 роки з дати, на яку він вперше став доступний на території ЄС без реєстрації. У даному випадку власник незареєстрованого промислового зразка має право забороняти копіювання без його згоди виробів з даним зовнішнім виглядом.
Заради справедливості хочеться зазначити, що патентування промислового зразка не у всіх випадках є доцільним або фінансово доступним, зокрема:
- при необхідності захисту великого модельного ряду продукції або упаковок з безліччю модифікацій, при цьому даний зовнішній вигляд продукції буде використовуватися не тривалий час.
- при необхідності захисту промислового зразка в багатьох країнах, адже патент на промисловий зразок має територіальний характер - діє тільки на території тієї країни, патентним відомством якої він виданий;

На відміну від України, в якій зловживання правами на промислові зразки досягло свого піку, в ЄС відповідно до статті 85 Регуляцій про промисловий зразок для того щоб заборонити третім особам копіювання незареєстрованого промислового зразка, його власник повинен довести, що промисловий зразок є:
 • новим, тобто до дати його доступності публіці не був відомий жоден ідентичний промисловий зразок;
 • має індивідуальний характер, іншими словами враження, яке він в цілому справляє, відрізняється від доступного публіці.

 • Якщо ж особа, обвинувачувана у порушенні прав на незареєстрований промисловий зразок, вважає, що зовнішній вигляд продукції не відповідає вищезгаданим критеріям, він може в судовому порядку визнати його недійсним.

  Вимоги доступності

  Цікавими є умови доступності його публіці. Так, промисловий зразок повинен бути доступний публіці тільки на території ЄС. Іншими словами, якщо ви вивели нову пляшку на ринок СНД, де вона і була доступна публіці, а копіювати її почали в одній їхніх країн ЄС, то в даному випадку спроби захисту незареєстрованого промислового зразка не увінчаються успіхом. До речі, промисловий зразок вважається доступним публіці на території ЄС, якщо він був опублікований, виставлений, використаний в торгівлі або іншим способом розкритий. Але якщо креслення з пляшкою ви передали потенційному замовнику в ЄС на умовах конфіденційності, то вимога доступності не буде задоволеною і відповідно промисловий зразок не підлягає захисту. Таким чином, для захисту промислового зразка без реєстрації компанії необхідно зробити його доступним на території однієї з країн ЄС і подбати про докази такого розкриття інформації.

  До переваг такого захисту слід віднести те, що:

  1) не дивлячись на вимогу розкриття інформації в ЄС, власником незареєстрованої промислового зразка може бути як резидент, так і нерезидент ЄС. Тому даний захист може бути особливо актуальним для українських компаній, які у світлі підписання Україною з ЄС угоди про асоціацію планують відкрити «вікно в Європу» і наводнити їх ринок українськими продуктами;
  2) такий захист не вимагає великих фінансових вкладень;
  3) як і у випадку з промисловим зразком ЄС (так званий Community design), права на незареєстрований промисловий зразок поширюють свій захист на території всіх країн ЄС;
  4) об'єктом промислового зразка в ЄС може бути як цілий виріб, так і частина виробу. Для порівняння в Україні об'єктом промислового зразка може бути тільки виріб в цілому, що призводить до певних складнощів при необхідності захисту частини зовнішнього вигляду. Наприклад, автовиробникові необхідно захистити не весь кузов автомобіля, а тільки його частину - оригінальний бампер з порогами.

  Не дивлячись на позитивні моменти такого альтернативного захисту, він має і свої недоліки, до яких відноситься складність доведення доступності публіці виробу. Знаковим в даному випадку можна вважати справу за позовом виробника болеро про незаконне використання його промислового зразка. Так, співробітники позивача створили болеро, відповідач пропонував до продажу схоже болеро. Як докази позивач надав креслення болеро, створене його співробітниками. Але суд відмовив позивачу у задоволенні позовних вимог, адже визнав недостатнім доказом створення креслення його співробітниками, оскільки зовнішній вигляд болеро, який він намагався захистити, на думку суду не є продуктом, виготовленим відповідно до малюнку.

  Враховуючи вищевказані аспекти захисту, компаніям, що працюють на ринку ЄС, найбільш правильним буде комбінувати захист зовнішнього вигляду виробів як зареєстрованими промисловими зразками, так і незареєстрованими - залежно від продукції, від передбачуваного його життєвого циклу, а також можливості змін дизайну. Також слід пам'ятати, що протягом 12 місяців з моменту розкриття дизайну його власник може подати заявку на реєстрацію промислового зразка та отримати захист, термін якого буде не 3 роки, а 5 років з можливістю продовження кожні 5 років (але не більше 25 років). В Україні термін дії патенту на промисловий зразок складає 15 років від дати подання заявки, за умови щорічного підтримання чинності патенту.  Якщо Вас зацікавила ця стаття, вам також можуть бути цікаві:
  Що може бути об'єктом промислового зразка в Україні
  Можливо запатентувати бізнес-метод в Україні?
  Патентний пошук як інструмент патентного дослідження
  Міжнародне патентування за процедурою РСТ