Монополія олів'є, або «Ковбасні» судові справи


Уже зовсім скоро Новий рік і кожен з нас згадує про улюблений салат "олів'є", який для багатьох є невід'ємною частиною свята. З роками класичний рецепт змінився: грудинку витіснила варена ковбаса. Власне, про яку й піде мова далі в статті, точніше, мова піде про "ковбасні" судові справи.

​Завдяки безлічі продукції в магазині, можна вибрати саме те, що нам хочеться. Однак також і легко заплутатися серед різноманітності товарів зі схожими або навіть однаковими назвами. Назви товарів часто стають причиною судових спорів між компаніями-виробниками.

Так, в 2014 році компанія "Український бекон", виробник м'ясних продуктів і напівфабрикатів, яка входить до складу "Миронівського хлібопродукту", виступила позивачем у справі № 904/6500/14 про недобросовісну конкуренцію з боку ТОВ "М'ясна фабрика" Фаворит плюс ". Згодом такі ж вимоги були пред'явлені компанією в позовах "Комплекс Безлюдівській м'ясокомбінат" та "Алан".

​Отже, зупинимося детальніше на першій справі "Український бекон" VS "М'ясна фабрика" Фаворит плюс".
​Компанія "Український бекон" з тривалою історією та значним асортиментом заявила про свої ексклюзивні права на виробництво і реалізацію ковбасних виробів з маркуванням "Олів'є".

​Докази позивача
зводилися до наступного:
 • ​У 2008 році "Український бекон" почав серйозну підготовку щодо виробництва і реалізації ковбаси під позначенням "Олів'є". Позивач стверджував, що саме він почав першим виробництво ковбасної продукції "Олів'є".
 • У 2011 році позивач почав виробництво ковбаси під назвою "Олів'є від Бащинський".
 • У позивача є Свідоцтво України на знак для товарів і послуг № 155354 від 25.04.2012, зображення знака для наступних товарів 29 класу: "Балик; бекон; грудинка; заморожені та охолоджені м'ясні напівфабрикати, в тому числі: ковбаски; ковбасні вироби ; ковбаса Копча; ковбаса сірокопчена; ковбаса варена; копчення м'ясні; корейка; м'ясні вироби; м'ясні страви; сосиски; сосиски курячі; шинка; шинка законсервована ".
 • Відповідач без дозволу позивача виробляв і продавав ковбасу з використанням назви "Олів'є", яка набула популярності серед споживачів за рахунок дій позивача.
 • Відповідач використовував назву, тотожну назві позивача, що призводить до великої ступеня змішування їх продукції.
 • Відповідач при виробництві продукції з назвою "Олів'є" використовує ідентичну обгортку.
Компанія "Український бекон" розцінила дії "М'ясний фабрики" Фаворит плюс "при виробництві їх ковбаси" Олів'є" актом недобросовісної конкуренції, а також зажадала зобов'язати опонента припинити використання такого маркування на своїй продукції.

​Докази відповідача
були наступні:
 • ​На території України ковбаси під назвою "Олів'є" виготовляють багато підприємств.
 • Позивач не надав докази того, що він першим почав виготовляти ковбасу під назвою "Олів'є" (докази відсутні).
 • Відповідач почав раніше використовувати назву "Олів'є", а саме з липня 2011 р, тобто до моменту подачі заявки на реєстрацію ТМ "Оригінальне Олів'є від Бащинського".
 • Як ТМ зареєстровано комбіноване позначення, а не тільки слово "олів'є".
 • Слово "олів'є" не є об'єктом охорони і не може бути зареєстровано як ТМ.
Суд призначив судову експертизу об'єктів інтелектуальної власності, відповідно до висновків якої "Позначення "Олів'є ", яке використовується відповідачем при виготовленні продукції, не є тотожним або схожим на стільки, що його можна переплутати з позначенням " Оригінальне Олів'є від Бащинського ", яке виробляється позивачем ".

​Таким чином, дії відповідача не порушують право власника на знак для товарів і послуг № 155354 та не є недобросовісною конкуренцією.

​Що стосується вимоги позивача припинити використання позначення "Олів'є" відповідачем, суд також відмовив у даних вимогах, оскільки позначення "Олів'є" відповідача не є схожим з позначенням позивача "Оригінальне Олів'є від Бащинського".

Не погодившись з рішенням суду, позивач надалі звернувся і до Апеляційного суду, а також і до Верховного Суду України, але рішення першої інстанції було залишено без змін.
​​
​Отже, якщо ваша ТМ складається з декількох слів і зображення, і одне з цих слів, наприклад "олів'є", "преміум", "термо", а також інші, які використовуються багатьма виробниками,  це не означає, що ви будете мати право забороняти використання цих загальновживаних слів в інших позначеннях.


Олена Полосьмак,
​​фахівець департаменту міжнародного захисту прав інтелектуальної власності ПЮК IPStyle
Стаття для ЮрЛіги