Авторські права: примітки для програміста (частина 2)


Примітка №3. Виникнення та строк дії авторських прав на комп’ютерну програму.

Авторське право на комп’ютерну програму виникає в силу факту її створення і не вимагає обов’язкової реєстрації та інших формальностей.
Проте, автор або інша особа, якій передали майнові авторські права, може їх зареєструвати. Реєстрація авторського права буде лише вказувати, що на певну дату автор заявив про свої авторські права.

Підсумуємо, реєстрація авторського права не є обов’язковою, авторське право виникає в силу факту написання програми.

Особисті немайнові авторські права, наприклад, право визнання авторства, охороняються безстроково. Що стосується майнових авторських прав (так званих «економічних» прав), вони охороняються протягом всього життя автора та ще 70 років після його смерті.

Примітка №4. Реєстрація авторського права.

Не дивлячись на необов’язковість реєстрації авторського права, іноді вона буває досить корисною. Наприклад, у випадку спору про авторство на програму, автором буде вважатися той, хто зазначен її автором (так звана презумпція авторства). Іншими словами, якщо хто-небудь вказав себе автором Вашої програми, саме Вам необхідно довести, що Ви є її автором.

В такому випадку, доказом Вашого авторства може бути рання реєстрація авторського права, яка буде свідчити про те, що на певну дату Ви заявили про свої авторські права.

Реєстрація авторського права передбачена багатьма державами, в тому числі й Україною.

Для реєстрації авторського права в Україні, Вам необхідно оформити заяву на реєстрацію, а також подати інші документи, наприклад, квитанції про сплату зборів, роздруковані фрагменти коду, які є достатніми для ідентифікації Вашої комп’ютерної програми.

Збори за реєстрацію авторського права наступні:

для фізичних осіб:

1. збір за підготовку до реєстрації авторського права — 55 грн. 25 коп.;
2. збір за оформлення та видачу свідоцтва про реєстрацію авторського права — 8 грн. 50 коп.

для юридичних осіб:

1. збір за підготовку до реєстрації авторського права — 161 грн. 50 коп.;
2. збір за оформлення та видачу свідоцтва про реєстрацію авторського права — 25 грн. 50коп.

Після реєстрації Ви отримаєте Свідоцтво про реєстрацію авторського права.

Якщо Ви створили програму, здійснили реєстрацію авторського права, але через деякий час вдосконалили її, то Ви маєте декілька варіантів:

1. зареєструвати авторське право на оновлену програму, при цьому, в заяві необхідно вказати, що оновлена програма — переробка старої програми;

2. не реєструвати авторське право, оскільки реєстрація не є обов’язковою.

Також існує ще один варіант: якщо Ви реєструєте авторське право на програму, знаючи, що вона буде вдосконавлюватися, то під час реєстрації першої версії програми подати фрагменти коду, які не будуть змінюватися.

Реєстрація прав на комп’ютерну програму передбачена і в РФ, а саме офіційна реєстрація для ЕОМ в Федеральній службі з інтелектуальної власності, патентів і товарних знаків.

Говорячи про реєстрацію авторських прав, неможливо не відмітити про так звану «міжнародну реєстраію» авторських прав в US Copyright Office при Бібліотеці Конгресу США. Така реєстрація достатньо дорога, але дуже корисна, якщо Ви маєте намір розповсюджувати Вашу програму за кордоном, або за специфікою Вашої програми є велика ймовірність порушення Ваших прав за кордоном.

© Мария Ортинская, Рудь Юрий 2008

Если у Вас возникли вопросы относительно защиты Ваших прав
или Вы хотите заказать наши услуги - обращайтесь к нам прямо сейчас
по телефону +38 044 491 69 30 или по e-mail: office@ipstyle.net.


Якщо Вас зацікавила дана стаття, Вам також можуть бути цікавими:
Авторські права: примітки для програміста (частина 1)
Авторські права: примітки для програміста (частина 3)
Особливості реєстрації авторського права в сфері програмного забезпечення