Авторські права: примітки для програміста (частина 1)


Розробка комп’ютерної програми — творчий, інтелектуальний труд, часом тривалий, складний та дорогий. Проте, витративши зусилля на створення комр’ютерної програми, так легко її втратити. Всім відомі випадки, коли роботодавець (замовник) забороняє програмісту використовувати свій труд, «краде» код для створення нових програм та здійснює інші порушення в сфері авторського права.

Метою цих публікацій є короткий екскурс програміста в юридичні питання охорони його творчої діяльності, а саме:
- як охороняється комп’ютерна програма;
- кому належать авторські права;
- чи обов’язкова реєстрація авторського права;
- як і коли можна зареєструвати комп’ютерну програму;
- як захистити свої права;
- та інші актуальні питання.


Примітка №1. Як охороняється комп’ютерна програма

Вперше комп’ютерна програма почала охоронятися як об’єкт авторського права в 1964 році в США. Сьогодні практично в усіх країнах світу комп’ютерна програма охороняється авторським правом.

Згідно із законодавством України, комп’ютерна програма — це набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату. Це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладні програми.

Авторським правом охороняється тільки форма вираження. Це означає, що під час захисту комп’ютерної програми має значення код, а не ідея, концепція, принципи.

Приклад. Програміст написав програму мовою програмування Python «Онлайн калькулятор вартості реєстрації торгової марки». Інший програміст досяг цієї ж мети, написавши програму іншою мовою програмування, наприклад Perl. В результаті, в коді програміста №2 не порушено прав на програму програміста №1, оскільки форма виразу (сукупність коду) однієї ідеї — Онлайн калькулятора вартості реєстрації торгової марки — різна.

Відмічу, що авторським правом охороняються не тільки оприлюднені програми, але і неоприлюднені.

Авторське право поширюється як на цілу програму, так і на всю її частину, якщо вона може використовуватися самостійно, наприклад, модуль, бібліотека.

Зверніть увагу, що в Україні комп’ютерна програма охороняється тільки авторським правом і її не можна «запатентувати», тобто отримати патент на винахід або корисну модель.

Примітка №2. Авторські права на комп’ютерну програму

Отже, створивши комп’ютерну програму, програміст має на неї певні права.

Які саме права він має?

Немайнові авторські права:

1. право визнання авторства — програміст має право на визнання свого авторства шляхом вказівки ім’я автора на творі та на його екземплярах, наприклад, на дисках, на яких записана комп’ютерна програма;
2. право на анонімність (забороняти вказувати своє ім’я, якщо автор бажає залишитися анонімним);
3. право на псевдонім;
4. право на збереження цілісності твору та протидії його спотворення або посягання, які можуть завдати шкоди честі та гідності автора. Наприклад, програміст може заборонити внесення додаткового коду в його програму.

Майнові авторські права:

1. виключне право на використання програми;
2. виключне право на поширення або заборону використання програми іншими особами.

Виключне право на використання програми означає право її використовувати в будь-якій формі та будь-яким чином, наприклад, встановлювати та використовувати її за прямим функціональним призначенням, викладати в інтернет для завантаження, записувати на диски, вдосконавлювати програму, тощо.

© Мария Ортинская, Рудь Юрий 2008

Если у Вас возникли вопросы относительно защиты Ваших прав
или Вы хотите заказать наши услуги - обращайтесь к нам прямо сейчас
по телефону +38 044 491 69 30 или по e-mail: office@ipstyle.net.


Якщо Вас зацікавила дана стаття, Вам також можуть бути цікавими:
Авторські права: примітки для програміста (частина 2)
Авторські права: примітки для програміста (частина 3)
Особливості реєстрації авторського права в сфері програмного забезпечення