Дозволити не можна заборонити


Мабуть, фразу «Стратити не можна помилувати» з відомої казки пам’ятають всі. Уявляєте — одна кома може змінити долю людини! В праві на фотографування, хоча кома і не вирішує долю людини, але вплинути на творчий процес може суттєво.

Народна мудрість говорить — правий не той, хто правий, а той, у кого більше прав. Якими правами наділяється така людина, як фотограф, назвимо його homo photographer?

Крім права на життя, соціальний захист та інших прав, у людини яка фотографує є два основних права, пов’язаних з професійною діяльністю:
- право фотографувати, тобто творити;
- право користуватися своїми авторськими правами на фотографію.

Згідно зі ст. 54 Конституції України, кожному гарантується свобода творчої діялності. Але, під час такої творчої діяльності, фотограф не повинен порушувати права інших людей. Головним з таких прав є право іншої людини на зображення.

За законодавством України особа може бути сфотографована тільки за її згодою. Форма згоди не регламентована, і вона може бути висловлена як в усній, так і в письмовій формі. Звісно, для фотографа більш безпечною буде письмова форма.

Згода особи припускається, якщо зйомка проводиться на вулиці, зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру відкрито. Зйомка проводиться відкрито в тому випадку, якщо це помітно для оточуючих на такому заході, в тому числі і для того, кого фотографують.

Критерія відкритості в законодавстві не існує, і звичайно, необхідно керуватися здоровою логікою. Наприклад, фотографія зірок естради на концерті — звичайно не порушує особистого життя зірок, а фотографії цих самих зірок перед або після концерту в гримерній — стосуються їхнього особистого життя.

В Україні таємна зйомка заборонена, крім випадків прямо передбачених законодавством. Наприклад, без згоди особи дозволяється зйомка під час оперативно-розшукової діяльності. Тобто, таємна зйомка сусідського вікна, яким би воно не було цікавим, заборонена, звичайно, якщо Ви не є слідчим та не проводите оперативно-розшукову діяльність, вивчаючи особисте життя сусіда.

Крім отримання згоди на фотографію, необхідна окрема згода на публічний показ, відтворення та розповсюдження фотографії.

Інша справа, якщо особа позувала за плату. В тому випадку, фотографію можна без згоди моделі показувати, відтворювати та розповсюджувати. Сплачуючи моделі гонорар, фотографу необхідно подумати про розписку або квитанції, які будуть свідчити про те, що цей гонорар сплачено. Звісно, якщо квитанції або розписки не має, це не означає, що фотограф не має права публікувати фотографію — у випадку виникнення спору важче буде доказати, що модель позувала за гонорар.

Доречі, деякі спритні фотографи таким чином фотографують колоритних вуличних співаків. Кинувши співаку гроші, чи то за спів, чи то за позування, спитавши: «Дозвольте Вас сфотографувати?», фотограф навряд чи отримає відмову, а співака в цій ситуації можна вважати моделлю, яка позує йому за плату.

Але все може статися, в тому числі модель може пошкодувати про позування, і в такому випадку вона може вимагати припинення показу фотографії, її відтворення та розповсюдження, але вже за умови відшкодування збитків автору фотографії.

Звісно, отримувати згоду у кожного фотографованого нереально. Але, в деяких випадках, виходячи з ситуації, або з особливостей особи, яку фотографують, така згода, навіть у письмовій формі, необхідна. З цією метою краще заздалегідь приготувати бланк згоди та завжди носити з собою.

Наприклад
Я, Іванов Іван Іванович, даю згоду на фотографування власного зображення, а також на публічний показ, відтворення та розповсюдження фотографії з моїм зображенням.
Іванов І.І. ___________________ Дата


Так, умов фотографування багато, дотримуватися їх важко. Мабуть, кожна дитина знає, що головне не те, що заборонено, а те, що йому за це буде. В такому випадку неможна однозначно казати «бійтеся, нічого не буде».

Крім того, що людина може заборонити саму зйомку або публічний показ, відтворення та розповсюдження фотографії, він може вимагати відшкодування морального збитку. Моральний збиток — це приниження честі, гідності, престижу, моральні преживання, втрата або погіршення відносин з близькими людьми.

Показовими в плані компенсації можуть бути дві справи відносно прав людини на зображення. Одна з таких справ слухалась в Росії. Зображення льотчика-випробувача стало центральним елементом рекламного оголошення одного з російських банків. Льотчик подав до суду про захист честі та гідності, а також відшкодування моральної шкоди. Суд зобов’язав банк, а також рекламне агентство, яке зробило рекламний макет, сплатити льотчику 100 млн. руб.

В Україні, в одному із столічних фаст-фудів був сфотографован хлопець, зображення якого було використовано в рекламі цього ж фаст фуда. Родина хлопчика звернулась до суду, який визнав факт порушення прав хлопчика відповідачем. Правда, суд постановив що морального збитку опублікована фотографія хлопцю та родині не нанесла. Суд встановив сплатити родині хлопчика $2000 за несплачену фотосесію, і ще $8000 — за розміщення бігбордів із зображенням хлопчика.

© Мария Ортинская 2007

Якщо у Вас виникли питання щодо захисту Ваших прав
або Ви бажаєте замовити наші послуги - звертайтесь до нас прямо зараз
за телефоном +38 044 491 69 30 або e-mail: office@ipstyle.net.