06 КВIТ 2018


Підведено підсумки муткорту з права інтелектуальної власності

​​З 22 по 24 березня в Києві відбувся муткорт із права інтелектуальної власності – UBA Students' League Moot Competition on Intellectual Property 2.0. Організаторами цього щорічного заходу стали Патентно-юридична компанія IPStyle, Ліга студентів АПУ,  КНУ імені Тараса Шевченка, кафедра інтелектуальної власності КНУ імені Тараса Шевченка, НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, Клуб інтелектуальної власності.  

​Муткорт – це поширений у всьому світі конкурс у вигляді модельованого судового засідання, по суті – своєрідні дебати. У змаганні беруть участь студенти-правники, що представляють різні університети (аби підігріти змагальний дух). Їх завдання – оформити меморандум, керуючись заздалегідь оприлюдненим кейсом. На першому етапі проходить змагання меморандумів, переможці потрапляють у шорт-лист і переходять до «усного» етапу – імітації судового засідання.

​В першому етапі муткорту, що пройшов нещодавно у Києві, взяло участь 53 команди з усієї України. До другого етапу за результатами оцінювання письмових меморандумів вийшло 16 команд-учасниць.

​Присутні на муткорті фахівці відзначили комплексність та варіативність цьогорічної фабули змагань. Вона стосувалась як «традиційних» питань права інтелектуальної власності, таких як розподіл майнових прав на службові корисні моделі та проблем правової охорони торговельних марок, так і «сірої зони» авторського права – computer generated works. Не обійшов увагою конкурс і питань міжнародного приватного права: автономії волі та можливості застосування доктрини Work for Hire (США), а також проблематики виконання договірних зобов’язань та можливості визнання майнових прав інтелектуальної власності спільною сумісною власністю подружжя.

Відкриття муткорту пройшло за участі в.о. завідувача кафедри інтелектуальної власності юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, директора НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Олени Орлюк, директора компанії IPStyle Марії Ортинської, координатора муткорту Ліги студентів АПУ та співзасновника ГО “Клуб інтелектуальної власності” Костянтина Зерова. У перший день учасники муткорту мали можливість не лише познайомитися між собою, але й покращити свої hard та soft skills завдяки кваліфікованим тьюторам. Ними стали Олександр Мамуня (партнер AEQUO), Світлана Василенко (експерт з техніки мови) та Оксана Кочкодан  (партнер Axon Partners). Перший день був присвячений лекціям з права інтелектуальної власності, ораторському мистецтву і формату муткортів та їх важливості у професійному навчанні для юристів. Решту днів команди вже безпосередньо змагалися між собою за системою «плей-оф».


«Муткорт — це не просто змагання, а  можливість для студентів більше дізнатись про обрану ними професію, поспілкуватись з фахівцями, а також визначити які навики та знання їм потрібно покращити. Більш того, для фахівців — це гарна нагода зрозуміти, що цікавить студентів і який у них рівень знань, а також надати свої рекомендації щодо подальшого розвитку. Як і минулого року, цьогоріч було важко визначити переможця, адже всі команди показали високий рівень підготовки,  як знань в галузі інтелектуальної власності, так і навиків ораторського мистецтва»
зазначила Марія Ортинська


​Отож, чемпіонами другого UBA STUDENTS’ LEAGUE Moot Competition on IP стала команда Infringers, представники Національного університету «Києво-Могилянська академія» (Ярослав Корнієнко та Артем Белогрищенко, тренер Владислав Подоляк). Почесне друге місце посіла команда Mens legis, КНУ імені Тараса Шевченка (Наталія Бадьора та Єлизавета Паливода, тренер Ілларіон Томаров). Бронзу завоювала команда Ad Gloriam, КНУ імені Тараса Шевченка (Уляна Захарія та Анна Козіна, тренер Майя Святашова).
​Переможці отримали призи від Освітнього проекту «Інституційний навчальний візит» ЛНУ імені Івана Франка у сумі 150, 100 та 50 Євро за 1, 2 та 3 місце відповідно.


«Для команди "Infringers" це був перший досвід участі в мут-кортах. Незважаючи на це, ми були впевнені в своїх силах та розраховували взяти одне з призових місць. Ми визначили для себе 4 цілі, яких ми хочемо досягнути шляхом участі в IP Moot Court: спробувати себе в змаганнях з іншими талановитими студентами, показати себе перед IP спільнотою, розширити знання в сфері інтелектуальної власності та отримати нові знайомства.Сподіваємося, що такі судові дебати будуть проводитися й надалі, адже вони допомагають студентам розвивати свої як правові навички, так і sоft skills. Під час мут-корту ми змагалися з сильними командами, але найбільше хотілося б відзначити суперфінал та півфінал.  Побажання, яке в нас є – це збільшити кількість початкових раундів між командами. Інколи, одного разу недостатньо, щоб повністю оцінити силу команди, або ж може таке бути, що на стадії ¼ зустрічаються фактично дві найсильніші команди і однієї гри для визначення кращих на цій стадії може бути замало»
поділилася враженнями команда переможців.


​Кращим оратором визнано Наталію Бадьору, яка отримала можливість скласти спеціалізований іспит від WIPO безкоштовно (партнер номінації — Освітній проект «Інституційний навчальний візит»).

Нагороду за найкращий меморандум та два безкоштовні квитки на Міжнародний форум з інтелектуальної власності отримала команда Mens legis завдяки партнеру номінації «Юридическая практика».«Проведення такого заходу як UBA Students' League Moot Competition on Intellectual Property 2.0. дозволило всім учасникам відчути свою причетність до Вищого суду з питань інтелектуальної власності та надало можливість реалізувати свій потенціал і можливості на практиці. Команди отримали цікавий досвід сторін в судовому процесі, тренери, у ролі менторів, зрозуміли важливість передання своїх знань, умінь та навичок командам, а судді отримали досвід здійснення правосуддя та прийняття, іноді, занадто складного рішення. Треба відзначити високий рівень підготовки команд. Студенти показали свою гнучкість та швидкість прийняття рішень, здивували стратегіями доведення окремих обставин справи та визначенням предмету доказування. Сподіваюсь, що організатори заходу продовжать традицію проведення UBA Students' League Moot Competition on Intellectual Property 2.0 і наступного року»
прокоментувала заступник керівника Центру експертних досліджень НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Катерина Сопова.
«Розвиток людства йде креативним шляхом. Це те, що лежить в основі інтелектуальної власності. Саме креативне мислення авторів усього світу дозволили людству досягти сьогоднішнього рівня технічного прогресу, новаторства і творчості до існуючої бази знань з метою вирішення проблем або вираження думок. Інтелектуальна власність є важливим економічним та культурним активом сучасного життя та економіки. Часто поліпшення старої технології породжує нові винаходи, а адаптація старої художньої традиції призводить до створення нових творів. Ці та інші питання стали предметом активної дискусії в рамках ІІ Всеукраїнського муткорту з права інтелектуальної власності, що відбувся на базі кафедри інтелектуальної власності юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. На нашій кафедрі вивчаються всі дисципліни, для отримання необхідних компетенційних навичок якісного фахівця у сфері інтелектуальної власності. Надзвичайно приємно, що саме студенти юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка перемогли у двох із трьох номінацій»
в свою чергу зазначила Олена Орлюк, директор НДІ інтелектуальної власності НАПрН України.