08 ЛЮТ 2018


Експерт у галузі права: новела процесуального законодавства

Оксана Яцюк, юрист патентно-юридичної компанії IPStyle, надала свій коментар стосовно того, наскільки виправданим є введення в процес «експерта з питань права» і в яких випадках його доречно залучати:

​Поява експерта з питань права у ролі учасника судового процесу зумовлена передусім наявною судовою практикою. Зверну увагу, що він може надавати свої висновки щодо обмеженого переліку питань, а саме: 1) застосування аналогії закону, аналогії права; 2) змісту норм іноземного права згідно з їхнім офіційним або загальноприйнятим тлумаченням, практикою застосування, доктриною у відповідній іноземній державі.

​Саме із застосуванням аналогії закону, аналогії права та норм іноземного права у суддів виникають труднощі, що призводить до перегляду та скасування рішень.

Наприклад, рішення апеляційного господарського суду від 6.12.2007 у справі №12/205-21/55 було скасоване Вищим господарським судом на підставі того, що суд неправильно застосував аналогію закону. А постановою ВГС від 28.05.2012 у справі №18/372-13/162 рішення судів попередніх інстанцій були скасовані тому, що судами неналежним чином були витлумачені норми матеріального права Чеської Республіки. Більше того, у постанові суд зазначив, що у таких випадках судам варто залучати «певних спеціалістів» для вирішення питання щодо трактування і застосування окремих норм матеріального і процесуального права. Саме таким «певним спеціалістом» і став експерт з питань права.

До суду висновок експерта в галузі права мають право подати учасники справи, а вже рішення про те, чи долучати цей висновок до матеріалів справи і чи допускати експерта до процесу, приймає суд. В будь-якому випадку висновок експерта з питань права має допоміжний (консультативний) характер, не має статусу доказу і не може містити оцінки інших доказів у справі.

​Повна версія статті - у останньому номері газети "Закон і Бізнес".