29 ЖОВТ 2016


Автори, а ви готові до використання вашої творчості в якості пародій, попурі або карикатур без вашої згоди?


​З 27 жовтня 2016 року можемо без докорів сумління і згоди авторів створювати твори в жанрі пародій, попурі або карикатур, так як вступили в силу зміни до закону України "Про авторське право і суміжні права" щодо використання об'єктів авторського права в пародіях, попурі і карикатурах. При цьому потрібно всього лише вказувати ім'я автора і джерело запозичення.

Закон визначає:
  • карикатура  -  твір  образотворчого мистецтва, який є творчою переробкою  іншого  правомірно  оприлюдненого  твору, в тому числі персонажу твору або імені персонажу твору, що за своїм змістом має комічний,  сатиричний  характер  або спрямовується на висміювання певних осіб або подій (одні з найбільш відомих - карикатури видання Шарлі Ебдо);
  • пародія  -  твір, який є творчою переробкою іншого правомірно оприлюдненого  твору  або  його  частини,  що за своїм змістом має комічний,  сатиричний  характер  або  спрямовується на висміювання певних подій або осіб (як приклад можна розглянути твори в телепередачах "Велика різниця по-українськи");
  • попурі  -  музичний або інший твір, який є творчим підбором і розташуванням  уривків  інших  правомірно  оприлюднених творів або який  імітує  творчий  стиль інших авторів чи виконавців або інших історичних епох (наприклад, нарізка музики для шкільного вальсу).

Ініціатор закону, народний депутат України Микола Княжицький, в пояснювальній записці вказує: "Метою законопроекту є імплементація норм Європейської Директиви (№2001/29/ЄС) в українське законодавство, створення умов для вільного розвитку творчості в сучасних жанрах пародії, карикатури і попурі, підвищення культурного рівня, естетичного виховання громадян, задоволення культурних потреб українського народу, підтримка вітчизняного виробника у сфері культури і т.п." У світі це питання врегульовано давно. У США, наприклад, ще в 1994 році суд затвердив, що до пародій повинні застосовуватися критерії "справедливого використання" (fair use). (Справа Campbell Acuff-Rose Music, Inc. про пародії на пісню "Oh, Pretty Woman").

Самі критерії вироблені в 1841 році в судовому прецеденті "Folsom v. Marsh", де відповідач скопіював 353 сторінки з 12-томної біографії Джорджа Вашингтона з метою створення власної двотомної роботи. Ці ж критерії застосував суд і в 2015 році у Великобританії (справа про пісню Beatles "The Lost Concert").

​До критеріїв "добросовісного використання" (fair use) відносяться:
1. мета і характер використання, в тому числі чи є воно комерційним або некомерційним освітнім;
2. природа твору;
3. величина і значущість використаної частини по відношенню до цілого твору;
4. вплив "добросовісного використання" на потенційний ринок поширення і ціну захищеної авторським правом роботи.

​Можливість створювати без будь-яких обмежень пародії, попурі або карикатури дасть великий поштовх розвитку творчості в Україні. Але все ж не варто забувати про вищевказані критерії, які можуть застосувати і у нас, якщо справа дійде до суду.