03 ЧЕРВ 2013


У недалекому майбутньому українці зможуть відстоювати авторські права в Інтернеті - Марія Ортинська

03 червня 2013 року на сайті Державної служби інтелектуальної власності оприлюднено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет». Прийняття вищевказаного проекту закону зможе докорінно змінити ситуацію щодо захисту авторських прав в мережі Інтернет. Так, цим документом передбачається можливість осіб, що виявили порушення прав в мережі, звернутись до Державної служби інтелектуальної власності.

Законопроектом передбачений доволі короткий строк розгляду заяви — всього 10 робочих днів, протягом якого Держслужба перевіряє вимоги заявника та розміщує на своєму веб-сайті інформацію про зазначене порушення. Можливий порушник протягом 14 календарних днів повинен або припинити порушення, або надати підтвердження правомірності розміщення об'єкту авторського і (або) суміжних прав. Прийняття рішення про порушення прав є підставою для блокування доступу до відповідних об'єктів авторського і або суміжних прав.

Слід зазначити, що чимало положень у вищевказаному проекті є надзвичайно продуманими. Зокрема, для уникнення зловживань щодо блокування тих чи інших сайтів передбачено:
- не просто звернення із заявою про порушення прав, а надання повної інформації про особу заявника, перелік спірних творів, нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують належність прав заявнику;
- не просто блокування доступу відповідних об'єктів, а лише після ознайомлення з аргументами та документами особи, що звинувачується в порушенні прав;
- обов'язок сервісної служби заблокувати доступ до спірних об'єктів, і навіть відповідальність сервісної служби щодо невиконання передбачених проектом вимог.

Звичайно, таке звернення не буде для заявника безкоштовним, проте враховуючи актуальність та складність на сьогоднішній день у захисті авторських прав в мережі Інтернет, можливо спрогнозувати що буде бум звернень відповідно до вищевказаної процедури. Більш того, інтенсивний та справедливий розгляд таких справ призведе до того, що можливі порушники перед нелегальним розміщенням об'єктів декілька раз подумають.